Nejvíce nebezpečných osob hlásí do monitorovacího systému EU Francie. Možná to přehání

Schengenský informační systém

© Shutterstock

EU má speciální databázi pro sdílení informací o nebezpečných jedincích. Francie jich hlásí víc než všechny ostatní země dohromady. Nárůst začal po teroristických útocích. Odborníci varují před zneužíváním systému.

Více než 78 000 osob zadala Francie k loňskému roku do speciální databáze určené ke sdílení informací o nejnebezpečnějších osobách v Evropě mezi policejními sbory.

Databáze je součástí Schengenského informačního systému (SIS), který tvoří kostru evropské bezpečnosti, napsala agentura AP. Ta zjistila, že Francie označila více nebezpečných jedinců než zbylých 29 států v systému dohromady.

K označení podezřelých osob použila Francie mechanismus takzvaných diskrétních kontrol (discreet check) určený pro osoby považované za hrozbu národní bezpečnosti a bezpečí veřejnosti.

Tento tajný nástroj umožňuje bezpečnostním složkám jedné země upozornit kolegy v zahraničí na polohu či aktivity daného člověka.

Pokud je někdo takto do systému zadán, informace o něm se zobrazí strážci zákona v kterékoli ze 30 evropských zemí v systému, když dotyčného zastaví na hranicích nebo třeba za jízdu na červenou.

Francie systém nadužívá

Používání diskrétních kontrol rapidně vzrostlo po útocích islamistů v Paříži a Bruselu v letech 2015 a 2016. Loni jich databáze evidovala 134 662, napsala AP na základě informací poskytnutých německým ministerstvem vnitra a unijní agenturou pro řízení informačních systémů (eu-LISA).

Značné rozdíly mezi užíváním v podání jednotlivých zemí ale vyvolávají otázky o efektivitě tohoto nástroje nebo možném zneužívání.

Se 78 619 vstupy k roku 2017 jednoznačně vede Francie před Británií, která, ačkoli má srovnatelný počet obyvatel, označila pouze 16 991 osob.

Se 78 619 vstupy k roku 2017 jednoznačně vede Francie před Británií, která, ačkoli má srovnatelný počet obyvatel, označila pouze 16 991 osob. Nejlidnatější Evropská země Německo pak měla pouze 4 285 záznamů.

Na problém podle AP jako první upozornil mluvčí německé opoziční strany Levice Andrej Hunko, který se kvůli tomu obrátil na ministerstvo vnitra.

„Nárůst počtu upozornění nemůže být vysvětlen pouze hrozbou islamistického terorismu. Europol uvádí čtyřciferný počet potvrzených zahraničních bojovníků, ale zvýšení upozornění v SIS v roce 2017 je násobně větší,“ uvedl. Počet vstupů od francouzské policie podle Hunka „naznačuje zneužívání“ systému.

Expertka: Pokud některé státy vnášejí do systému upozornění masově, musí to být označeno jako problém.

Šéf francouzské kontrarozvědky DGSI Laurent Nuñez na konci loňského roku uvedl, že Francie zaregistrovala 18 000 možných extremistů, z nichž 4 000 úřady považují za vysoce nebezpečné. Ministerstvo vnitra na dotaz AP ohledně kritérií pro diskrétní kontroly nereagovalo.

„Lidé o existenci tohoto upozornění nejsou informováni, což dává smysl. Zároveň zde ale musí být vyhodnocení přiměřenosti,“ řekla Niovi Vavoulaová z Queen Mary University v Londýně, která se používáním SIS zabývá.

„Pokud některé státy vnášejí do systému upozornění masově, musí to být označeno jako problém,“ dodala.