„Nejtvrdší balík, jaký jsme kdy připravili.“ Lídři EU dnes schválí sankce pro Rusko

© EPA | European Commission President Ursula von der Leyen (L) and vice-president in charge of Foreign Policy Josep Borrell (R) give a joint press statement on Russia's attack on Ukraine, in Brussels, Belgium, 24 February 2022.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie chtějí na dnešním večerním summitu schválit nové sankce, které budou mít pro Rusko masivní následky. Shodli se na tom ve společném prohlášení, v němž odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému ukončení.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové unie chystá bezprecedentní opatření, která zasáhnou základy ruské ekonomiky. EU je připravena na případné ruské omezení dodávek plynu a zvládne přijmout ukrajinské uprchlíky, dodala šéfka komise. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval partnery, aby následovali příklad Kyjeva a také přerušili diplomatické vztahy s Ruskem.

„Svými nevyprovokovanými a neospravedlnitelnými vojenskými akcemi Rusko hrubě porušuje mezinárodní právo a podkopává evropskou a globální bezpečnost a stabilitu,“ uvedli lídři unijních zemí. Státy EU jsou podle nich okamžitě připraveny poskytnout humanitární pomoc lidem na Ukrajině a napadenou zemi dále podporovat politicky a finančně.

Sedmadvacítka již ve středu schválila první balík sankcí za ruské uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny. Komise a unijní diplomacie nyní pracují společně se Spojenými státy a dalšími spojenci na přípravě nových postihů. Podle lídrů budou mít pro Rusko a prezidenta Vladimira Putina „masivní a vážné následky“.

„Putin se snaží vrátit čas do dob ruského impéria. Ale tím, že to dělá, ohrožuje budoucnost Rusů,“ prohlásila ráno von der Leyenová, podle níž Putin vtahuje Evropu do války. Obyvatelé Ruska válku nechtějí a prezident jim bude muset vysvětlit, proč se kvůli ní v důsledku sankcí zhorší jejich ekonomická situace, dodala von der Leyenová po společném jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Šéfka komise vylíčila rozsah připravovaných bezprecedentních sankcí, které podle ní oslabí základy ruské ekonomiky a znemožní strategickým sektorům přístup ke „klíčovým technologiím a trhům“. Opatření podle ní ohrozí ruský ekonomický růst, povedou k růstu inflace i nákladů na půjčky a urychlí odliv kapitálu z Ruska.

EU se podle ní již několik týdnů na nejčernější scénář vývoje připravovala, proto má nyní například dostatečné zásoby plynu, aby ji neohrozil tlak Ruska jako největšího dodavatele. „Jsme ve fázi, kdy můžeme být nezávislí na jakémkoli tlaku přes dodávky plynu z Ruska a také se připravit na potenciální uprchlíky,“ řekla von der Leyenová s tím, že Brusel projednal plány na přijetí uprchlíků se všemi členskými státy v blízkosti Ukrajiny.

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella dostanou večer lídři na stůl ke schválení „dosud nejtvrdší balík sankcí, jaký jsme kdy připravili“. Kvůli jejich projednání se v podvečer sejdou velvyslanci členských zemí. V pátek by o jejich definitivním potvrzení a o dalším vývoji měli jednat unijní ministři zahraničí.

Šéf ukrajinské diplomacie na Twitteru vyzval partnery, aby po vzoru Ukrajiny přerušili diplomatické vztahy s Ruskem. „Tímto konkrétním krokem předvedete, že stojíte na straně Ukrajiny a rozhodně odmítáte nejkřiklavější akt agrese v Evropě od druhé světové války,“napsal Dmytro Kuleba.