Nejprve bezpečnost, až poté jednotný digitální trh, shodují se lídři EU

digitální trh

@ European Union, 2017

Do konce roku 2018 má být v Evropě dokončen jednotný digitální trh. Největší výzvou pro členské země EU však zůstává zajištění kybernetické bezpečnosti, ve které může jít Česko ostatním příkladem.

Evropský jednotný trh by se mohl rozšířit o takzvanou pátou svobodu. Zatímco nyní v EU funguje volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu, v blízké době tuto čtveřici zřejmě doplní ještě volný tok neosobních dat. Nejprve je však nutné zajistit, že elektronicky sdílené informace občanů či podniků budou v bezpečí.

Právě dokončení jednotného digitálního trhu bylo hlavním tématem pátečního summitu v Tallinnu. Evropská digitální ekonomika totiž stále čelí hranicím jednotlivých států. Pokud by se ale data mohla mezi zeměmi EU volně pohybovat, podniky by mohly snadněji vstupovat na nové trhy a sdílet inovativní postupy. Alespoň tak znějí argumenty pro dokončení digitálního trhu, ke kterému by podle estonského premiéra Jüri Ratase mělo dojít do konce roku 2018.

Estonský velvyslanec: Procházíme novou průmyslovou revolucí, kde data jsou novou mědí a železem. Více >>>>

Překážkou pro zavedení volného toku neosobních dat v Evropě jsou vysoké požadavky na zajištění bezpečnosti.

„Jakmile neexistuje jasná důvěra v celkový systém, tak jej občané a firmy nechtějí využívat,“ vysvětlil novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. „Musíme zajistit kontrolu toho, jak tato data po Evropě proudí a jak jsou používaná,“ dodal.

V kybernetické bezpečnosti jde Česko příkladem

Česká republika volný tok neosobních podporuje. Jak ale potvrdil premiér ČR Bohuslav Sobotka po jednání v Tallinnu, všechny země EU vnímají bezpečnost jako prioritu a shodují se proto jen na určitých částech navržené legislativy. Jedná se například o sdílení zkušeností s digitalizací mezi členskými zeměmi či na potřebě digitálního vzdělávání.

„Společně s digitalizací musíme rozvíjet opatření, která povedou k vyšší bezpečnosti,“ shrnul jednání český premiér.

Kybernetická bezpečnost se tedy stala jedním z hlavních témat digitálního summitu v Tallinnu. V této oblasti je přitom Česko mezi evropskými premianty například díky tomu, že zde funguje specializovaný úřad pro kybernetickou bezpečnost. „Jdeme vstříc tomu, co navrhuje Evropské komise. I ona doporučuje, aby státy vytvořily úřady, které se budou kybernetické bezpečnosti věnovat,“ uvedl Sobotka.

Premiéři si posvítili i na velké internetové firmy

Bezpečnost a volný pohyb neosobních dat však nebyly jediným tématem digitálního summitu. Řeč přišla i na elektronizaci státní správy, ve které je Estonsko na špici. Představilo proto ostatním zemím, jak má podle něj v budoucnu vypadat například elektronické občanství.

Premiéři zemí EU dále hovořili o nových pravidlech pro takzvané digitální platformy, jako je například Uber či AirBnb. Pozornost se také upnula směrem k velkým internetovým firmám, které by podle některých zemí měly být přísněji daněny na základě toho, v jaké zemi vznikají jejich zisky, a nikoli tam, kde jsou registrovány.

Daňové ráje pro internetové giganty možná skončí. Více >>>>

Jedním z hlavních podporovatelů této myšlenky je francouzský prezident Emmanuel Macron. Proti návrhu se staví země jako je Lucembursko či Irsko a problémem se v příštím roce hodlá zabývat i Evropská komise.