Nejasnosti v UMP nad kandidátskou listinou do evropských voleb

Středopravicová strana francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho UMP stále není rozhodnuta o jménech na kandidátskou listinu do evropských voleb, které se mají konat za necelých 60 dnů. Výběr jmen komplikuje snaha o genderovou vyváženost, problémy volebních obvodů a požadavky středových stran.

Souvislosti:

Středopravicová strana UMP představila svou strategii do evropských voleb na setkání v Paříži 24. ledna 2009 za přítomnosti francouzského prezidenta Nicolase Sakozyho.

Na lednovém setkání byly oficiálně představeny kandidáti, kteří povedou volební kandidátky v osmi francouzských volebních obvodech. Zveřejnění celých kandidátek se však nechalo na pozdější dobu.

UMP má v současnosti v Evropském parlamentu 8 křesel, což je rozhodně méně než 31 křesel, které drží její hlavní soupeř středolevicová Socialistická strana.

Několik průzkumů veřejného mínění však předpovědělo zvrat. UMP má možnost získat v   příštích volbách až 25 křesel, zatímco socialisté pouze 21.

Témata:

Původně se měla celá listina představit v Marseille 27. března, datum se však neustále posouvalo, až bylo následně vybráno 28. dubna. I tento termín se ale posunul.

Setkání 72 kandidátů, které bylo původně naplánované na 28.března, bylo též odloženo.  Tisková konference, která měla spustit kampaň v hlavním sídle UMP v Paříži, a která byla původně naplánována na včerejší den, musela být navíc zrušena. Portálu EurActiv.fr to sdělil tiskový mluvčí strany.

Franck Riester, ředitel volební kampaně UMP, ujistil francouzský EurActiv, že „kandidátka bude představena včas“.

Na stránkách UMP nelze nalézt ani návrh programu či kandidátní listiny. Michel Barnier, francouzský ministr zemědělství, je jediným kandidátem, který spustil internetové stránky a blog pro kandidátku obvodu „Ile-de-France“, kterou sám vede.

„Kampaň je drahá“, vysvětlil jeden z vysokých představitelů  UMP a hájil se, že je stále čas na to vést efektivní kampaň. 

Objevují se překážky

Jean-Claude Gaudin, místopředseda strany zodpovědný za sestavení kandidátky, připustil, že existují určité nesnáze. „V každém regionu máme problémy s dosazením jmen z každého departmentu na první tři místa."

Čtvrté místo na kandidátce UMP pro Ile-de-France je důležité, neboť jej strana vyhradila ženám. Jedna z přibližně desítky kandidátek tak může získat křeslo v EP.

Francouzský volební systém nutí strany, aby zavedly paritu na své kandidátní listiny, což někdy vede k velmi mazaným rozhodnutím. Volební obvody často překrývají více regionů, což ztěžuje pozici velikým stranám jako je UMP.

„Vzhledem ke skutečnosti, že nejspíše budou zvoleni tři až čtyři kandidáti za každý volební obvod, každý region očekává, že bude mít alespoň jednoho kandidáta na vrcholu listiny“, vysvětil Alain Lamassoure, současný poslanec Evropského parlamentu za UMP.

Vedle toho se strana musí vyrovnat s požadavky svých spojenců, které není možné ignorovat. Francouzský ministr obrany Hervé Morin, ze strany Nový střed, a Jean-Louis Borloo, ministr pro životní prostředí a lídr středové Radikální strany, společně požádali o umístění tří kandidátů na volitelné pozice.

Situace je naprosto opačná u Socialistické strany, která po měsících vnitřních sporů dokázala představit svou kandidátku na konci března.

Od roku 2005, kdy byla odmítnuta evropská ústava, zůstala Socialistická strana rozštěpena nejen v evropských otázkách,  ale i v národních záležitostech. „Pro nás je to jednodušší, neboť jsme všichni proevropští a pro Sarkozyho“, řekl Lamassoure.

Případ Lamassoure

I přes podporu Astrid Luilling, lucemburské poslankyně EP, která nedávno napsala Nicolasovi Sarkozymu ohledně přeřazení Lamassoura na kandidátku jihozápadního regionu, Lamassoure stále nemá jistotu třetího místa kandidátky, které by mu zaručilo křeslo v Parlamentu. 

„Viděl jsem Xavera Bertranda na začátku března a od té doby nemám žádné nové informace“, řekl. „Byl jsem vyměněn jako vedoucí evropských záležitostí UMP a požádán, abych zastavil kampaň do té doby, než bude oznámena kandidátka“, dodal. V roce 2004 Lamassoure byl jedním ze dvou zvolených poslanců za UMP v jihozápadním regionů.

Luc Guyauovi, předsedovi stálého shromáždění Zemědělské komory, byl též vytýkáno, že zaujímá tětí místo na kandidátce, která je vedena Christophem Béchuem a Elizabethou Morin.

Francouzský deník Le Figaro nedávno oznámil, že Guyau omítl jít do voleb. Ale Guyau se poté nechal slyšet, že „zůstává k dispozici“, přestože francouzskému EurActivu řekl, že pravděpodobně nebude zvolen.

V průběhu tiskové konference, která se konala 8. dubna, Barnier, který vede kampaň UMP, představil priority. „Nebudeme mluvit o institucích, ale o krizi. Ukážeme, že Evropa je řešením, nikoliv problémem“, řekl a slíbil, že „opět spojí obyvatelé“ s Evropou. Avšak kandidátka stále není známa.