Návštěva vysokých představitelů EU v Ankaře opět rozhořela spor o unijního šéfa

© European Union, 2021

Turecko dnes odmítlo tvrzení, že se zachovalo neuctivě vůči předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, když ji posadilo stranou při úterní schůzce s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Předseda Evropské rady Charles Michel byl naopak usazen po boku prezidenta.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že zasedací pořádek vyhovoval požadavkům pracovníků protokolu evropských představitelů, napsaly světové agentury. Mluvčí Evropské komise ale ve středu uvedl, že delegace EK se o uspořádání dověděla až na začátku schůzky.

Šéf turecké diplomacie označil kritiku ohledně schůzky unijních představitelů s prezidentem Erdoganem za nespravedlivou. Podle něj pracovníci tureckého protokolárního oddělení splnili požadavky svých unijních protějšků.

„Jinými slovy, tento zasedací pořádek byl vytvořen podle doporučení ze strany Evropské unie,“ uvedl ministr.

Lídři EU se sešli s tureckým prezidentem. Slíbili mu posílení spolupráce, mají ale podmínky

EU je ochotna posílit obchodní spolupráci s Tureckem, pokud bude Ankara pokračovat v současném vstřícném přístupu k partnerům v oblasti východního Středomoří. Za vstřícný krok by EU rovněž považovala, kdyby se Turecko navrátilo k dodržování migrační dohody.

Důležitější je pro šéfku Komise obsah než formality

Mluvčí Evropské komise Eric Mamer ve středu uvedl, že von der Leyenová byla rozsazením státníků překvapená a že delegace Evropské komise nebyla o něm informována s předstihem. Podle něj předsedkyně pokračovala ve schůzce, protože „dává přednost obsahu před protokolem“.

Záběry z úterního setkání v Ankaře kritizovalo mnoho evropských politiků. Šéf nejpočetnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber uvedl, že snímky ukázaly nejednotu institucí Evropské unie.

Předsedkyně druhého největšího klubu socialistů a demokratů Iratxe Garcíaová poukázala, že Turecko nedávno odstoupil od Istanbulské smlouvy. Podle dalších politiků schůzka demonstrovala přezíravý postoj k ženám tureckého prezidenta Erdogana. Kritizován byl i Charles Michel za to, že se své kolegyně před Erdoganem nezastal.

Odchodem Británie EU ztrácí, brexit je však i novým začátkem, napsali lídři unijních institucí

Británie byla pro Evropskou unii přínosem a jejím odchodem Evropané ztrácejí, je však pro ně zároveň novým začátkem, uvedlo dnes trio předsedů unijních institucí ve společném prohlášení.

Jak uvedl server EURACTIV.sk, Turky přešlap svého prezidenta nepřekvapil, Michel je ale nyní v centru kritiky nejen členů Evropského parlamentu, ale také tisíců aktivistů a organizací.

Spor o šéfa EU opět na unijní scéně

V hodnocení situace se ale rozchází i vrcholné unijní orgány. Mluvčí EK Mamer uvedl, že předsedkyně EK má stejné diplomatické postavení jako předseda Evropské rady. S tím ale zástupci této instituce nesouhlasí a poukazují na to, že podle Lisabonské smlouvy zastupuje EU při jednání v zahraničí právě předseda Evropské rady.

Podle Charlese Michela tak uspořádání schůzky v Ankaře reflektovalo striktní interpretaci této zásady ze strany tureckého protokolu. Situaci označil za politováníhodnou i z toho důvodu, že zastínila cíle dosažené při jednání s tureckou hlavou státu.

https://twitter.com/SophieintVeld/status/1379528585220853761