Návrh EU na ekologicky šetrnější splachování by výrobce toalet neměl překvapit

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: winnond.

Evropská komise připravuje návrh, který by měl standardizovat množství vody používané na splachování toalet. Jejím cílem není zavést povinnou normu, ale doporučit, jak ekologicky i ekonomicky šetrněji splachovat. I přesto, že návrh vyvolal emoce, výrobci i prodejci sanitární techniky jsou podle zjištění EurActivu na parametry plánu připraveni.

Evropská komise v tomto týdnu představí návrh, na němž pracovala již od roku 2011. Jeho cílem je standardizovat, kolik vody by mělo být použito na běžné spláchnutí toalety. Podle předběžných informací by Komise měla určit, že na jedno ekologicky šetrné spláchnutí lze využít maximálně šest litrů vody, na redukované splachování tři litry.

Komise se tímto krokem snaží podpořit Evropany, aby při splachování pitnou vodou šetřili nejen životní prostředí, ale také zmenšili své finanční výdaje. Tento záměr minulý týden potvrdil ve svém prohlášení i Joe Hennon, mluvčí komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika.

„Cokoliv, co omezí spotřebu vody, bude představovat úsporu nákladů. Průměrná domácnost může při splachování používáním šetrnější toalety ročně ušetřit přibližně 6.600 litrů vody,“ uvedl Hennon.

Ekologický certifikát

Bruselský návrh nemíří jen na koncového spotřebitele, ale také na výrobce. Výrobci sanitární techniky nabízející toalety, které budou splňovat daná pravidla na ekologičnost výrobku, mohou pro svůj produkt získat oficiální logo „Ecolabel“ (oficiální stránka v angličtině zde).

Květinová nálepka, která je symbolem Ecolabelu, se ale netýká jen toalet. Označuje celou řadu různých výrobků, aby tak pomohla občanům Evropské unie vybírat na základě šetrnosti k životnímu prostředí.

„Ecolabely nejsou povinné – chystaný plán nebude nikoho nutit, aby si pořizoval novou toaletu, nebo aby žádal o označení Ecolabel,“ napsal ve svém prohlášení Hennon.

K získání loga tedy nebudou výrobci sanitární techniky nuceni, jeho použitím by ale dávali najevo, že nabízejí ekologicky šetrnější toaletu. Ekologický certifikát by také napověděl zákazníkům, který výrobek jim může ušetřit náklady za vodu.

Jak potvrdil Petr Laube z Keramiky Soukup a.s., české výrobce a prodejce by plán Evropské komise neměl překvapit. „Podomítkové nádržky i WC mísy tyto podmínky splňují. Nádržky splachují šest litrů (redukované spláchnutí tři litry), nebo čtyři litry (redukované spláchnutí dva litry), WC mísy jsou takto i koncipované,“ uvedl Laube pro EurActiv.

Ladislav Dvořák, generální ředitel společnosti Laufen CZ vyrábějící značku Jika, se vyjádřil velmi podobně. „Na nové požadavky Evropské komise jsme připraveni,“ uvedl.

Společnost Laufen se navíc připravuje i na zavedení Ecolabelu. „Ecolabely chceme jako formu marketingové podpory uplatnit jak na vybrané produkty, které již máme v současnosti v nabídce, tak na novinky,“ dodal Dvořák ohledně plánů na využití oficiálního loga.

Ostrá kritika

Návrh Evropské komise již má ve světě precedens a není tedy světovým unikátem. Ve Spojených státech může být na jedno spláchnutí toalety využito maximálně šest litrů vody, stejná situace je například i v Nizozemsku.

To ale nebrání kritikům, aby připravovaný návrh Komise odsoudili. Jedním z nich je například Paul Nuttall, místopředseda britské proti-unijní Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP).

„Kdoví, kolik to stálo, a přitom je to naprostá ztráta času i úsilí,“ uvedl Nuttall na oficiálních stránkách strany. Nuttall zmiňuje, že každou domácnost v Británii stojí roční členství v Evropské unii 6.000 liber a na oplátku dostává jen regulace, které v konečném stadiu znamenají vyšší ceny pro zákazníky.

Některá britská média reagovala v podobném stylu. Obzvláště bulvární deníky využily příležitosti, které jim téma návrhu na šetrnější splachování toalet nabízí.

Paul Nuttall navíc prohlásil, že celá situace je o to směšnější, vezmeme-li v úvahu prohlášení předsedy Evropské komise. Narážel tím na projev, který José Manuel Barroso přednesl v září a v němž zaznělo, že „Evropská unie musí být velká ve velkých záležitostech a menší v menších záležitostech“.