Nathaniel Copsey: Janukovič není pro vztahy s Unií pohromou

Po sečtení 99 % hlasů z nedělního druhého kola ukrajinských prezidentských voleb je jasné, že se příštím ukrajinským prezidentem stane Viktor Janukovič, jehož vítězství vzbuzuje na Západě obavy, že se země vydá proruským směrem.

Evropská unie uznala na základě prohlášení nezávislých pozorovatelů volby za regulérní a čeká na to, až premiérka Julia Tymošenko uzná svou prohru. Ta však v pondělí večer prohlásila, že Janukovičovu výhru neuznává a chce regulérnost voleb zpochybnit před soudem. Podle oficiálních výsledků voleb získal Janukovič 48,76 % hlasů a Tymošenko
45,66 %. Tábor kolem premiérky se však odvolává na jiná čísla, podle nichž je vítězkou právě Tymošenko.

Scénář z roku 2004, kdy současného prezidenta Viktora Juščenka přišly po zfalšovaných volbách na kyjevské náměstí Nezávislosti proti Janukovičovi podpořit statisíce lidí, se nejspíš znovu nenastane. Tehdy došlo k opakování druhého kola volby a prozápadní Juščenko se stal prezidentem. Spolu s Tymošenko pak stál v čele takzvané oranžové revoluce a inicioval sbližování se Západem. Juščenko však letos v lednu v prvním kole prezidentských voleb propadl.

Čerstvě zvolený Janukovič je obecně vnímán jako silně proruský politik a panují obavy o to, kam bude Ukrajina následujících několik let směřovat. Politolog Nathaniel Copsey z birminghamské Aston University však slovenskému EurActivu řekl, že by Janukovič vztahy Ukrajiny se Západem poškodit neměl.

„Je pravda, že Janukovič bývá označován za ‚proruského’ kandidáta, avšak v těchto volbách ve skutečnosti žádný proruský kandidát nebyl, nikdo na Ukrajině nechce být ovládaný z Moskvy, nikdo nechce hlubší integraci s Ruskem. Ale je samozřejmé, že Ukrajinci mají zájem na dobrých pracovních vztazích s Ruskem – ať už kvůli úzkým mezilidským kontaktům […], či z pragmatických důvodů jako jsou dodávky energií,“ vysvětlil Copsey.

Podle Brita je zavádějící tvrdit, že kvůli vítězství Janukoviče jsou vyhlídky Ukrajiny na vstup do NATO ztracené, protože začlenění země do Aliance nepodporovala ani Tymošenko. „Jediný, kdo konzistentně prosazoval členství v NATO, byl Viktor Juščenko, takže moment pro možný vstup Ukrajiny do Aliance už uplynul,“ prohlásil Copsey.

Ve vztahu k EU podle Copseyho k žádným zásadním změnám nedojde. Janukovič podle něj může znamenat dokonce posun k lepšímu, protože „vykazuje méně autoritářských tendencí než premiérka Tymošenko.“ „Kromě toho bude muset prezident v prvním období spolupracovat s Tymošenko, která má stále rozhodující vliv na evropskou politiku Ukrajiny,“ podotkl politolog.

Na otázku, zdali bude Janukovič chtít Tymošenko odstavit z premiérské funkce a vyměnit ji za svého spojence, Copsey odpověděl: „Nemyslím si, že bude moci. Strana regionů nemá v parlamentu většinu ani vyhlídky na vytvoření koalice, pokud ovšem nepřetáhne některé spojence Tymošenko na svou stranu.“

Evropská unie v letošních volbách nevyjádřila podporu žádnému kandidátovi. Příčinou může být i určité zklamání z výsledků oranžové revoluce a z pomalého postupu integrace s EU, které je viditelné jak na straně Unie, tak na straně ukrajinských občanů. „Vinna však není ani jedna strana […] V některých případech jsme mohli být vůči Ukrajincům štědřejší – mohli jsme jim poskytnout více studentských stipendií, lepší podmínky pro cestování do Unie, více víz, ale nic z toho jsme neuskutečnili,“ řekl Copsey.

Žádné preference během voleb nenaznačila ani Moskva. „Když se podíváte, koho ruská vláda skutečně nemá ráda, tak je to gruzínský Saakašvili a Juščenko. Tymošenko i Janukovič jsou oba lidé, s nimiž bude Moskva spolupracovat mnohem raději,“ vysvětlil politolog. „Je také pravda, že se Rusové naučili, že jejich vliv je největší, když působí citlivě, skrytě,“ dodal Copsey.

Ukrajina má podle Copseyho vícero šancí, jak se přiblížit Evropské unii. Ať už je to projekt Východního partnerství, v jehož rámci má Ukrajina s Unií podepsat Asociační dohodu, nebo integrace do vnitřního trhu, díky níž by Ukrajina mohla získat velmi mnoho. „Ukrajincům se otevírá dost možností, pokud by chtěli k věci přistoupit vážně a udělat pro bližší integraci s EU co nejvíc. Vítězství Viktora Janukoviče není pro integraci země ani zdaleka pohromou.“