Napětí na řecko-turecké hranici neustává. Do Řecka se opět pokusily dostat stovky lidí

© Shutterstock

Dnes ráno řecká policie opět použila slzný plyn proti asi 500 migrantům pokoušejícím se dostat do země u hraničního přechodu Kastanies. Uvedla to agentura AP.

Slzný plyn použila proti řeckým bezpečnostním složkám i turecká policie, která podle řeckých médií i některých evropských zpravodajů z místa pomáhá migrantům dostat se do Řecka.

Situace se na řecko-turecké hranici po několikadenním relativním klidu zdramatizovala dnes nad ránem a střety trvaly asi dvě hodiny. Podle agentury AP jsou u hranic v provizorních přístřešcích stále asi dva tisíce běženců, kteří věří, že se dostanou do Evropské unie.

Turecká agentura Anadolu v úterý napsala, že u hranic je dokonce přes 10 tisíc uprchlíků, kteří spí ve stanech za chladného počasí.

Deník Kathimerini dnes připomněl, že při ochraně řeckých hranic i dnes pomáhali příslušníci bezpečnostních složek z ostatních zemí EU vyslaní unijní pohraniční agenturou Frontex.

EU posledních pět let promarnila, říká expertka na migrační politiku Bauerová

EU sice odmítla Orbánův přístup k migraci, nyní se ale chová v podstatě stejně, protože nebyla schopna přijmout jiná pravidla, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Helena Bauerová. EU by podle ní neměla v případné revizi dohody s Tureckem příliš ustupovat.

Agentura Anadolu v úterý s odvoláním na guvernéra turecké příhraniční oblasti uvedla, že od konce února překročilo hranici do Řecka přes dva hraniční přechody v oblasti Edirne „asi 147.132 žadatelů o azyl“ a že migranti hranici stále přecházejí. Podle téhož zdroje na hranici od konce února při zásazích řeckých bezpečnostních složek tři migranti zemřeli a 214 jich bylo zraněno, z toho osm běženců zůstává v nemocnici. Rodiny zemřelých migrantů podle Anadolu podaly stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

K řeckým hranicím se v Turecku vydalo několik desítek tisíc lidí poté, co turecká vláda koncem února oznámila, že už jim nebude bránit v odchodu do EU, jako to dosud dělala na základě migrační dohody s unií z roku 2016 výměnou za finanční pomoc a příslib bezvízového styku pro Turky. Pomoc se Ankaře už nezdá dostatečná. Otevření hranic turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil kvůli vyhrocené situaci na severozápadě Sýrie, kde se kvůli bojům přesunul na milion běženců k turecké hranici. Turecko už od začátku války v Sýrii přijalo na 3,7 milionu syrských uprchlíků.

EU pomůže přerozdělit alespoň 1600 dětských migrantů z Řecka do 9 zemí EU. Česko se systému účastnit nechce

Evropská komise chce finančně podpořit návrat 5000 běženců z řeckých ostrovů do jejich zemí. Již příští týden by se vedle toho mohl rozběhnout systém dobrovolného přebírání dětských uprchlíků, k němuž se hlásí devět států.

K řecké hranici ale nesměřovali v posledních dnech jen Syřané. Podle řeckých i zahraničních médií jsou u hranic hojně například Afghánci, dále také Pákistánci, Maročané či Bangladéšané.

EU se od konce února snaží diplomatickým úsilím Erdogana přimět, aby začal dohodu z roku 2016 opět dodržovat, a Ankaře slíbila další peníze na humanitární pomoc. Naposledy jednali Erdogan se zástupci unijních zemí v úterý, kdy hovořil prostřednictvím videokonference o krizi v Sýrii, migrantech i o boji proti novému koronaviru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a britským premiérem Borisem Johnsonem. Francie po jednání oznámila, že uvolní dalších 50 milionů eur (1,36 miliardy korun) na humanitární pomoc pro Sýrii, z čehož polovina bude určena pro syrskou provincii Idlib.

Jakub Dürr: Kroky Turecka jsou za hranou, EU to dala jasně najevo

Podle českého velvyslance při EU Jakuba Dürra Unie v reakci na nedodržení dohody o zadržovaní migrantů ze strany Turecka ukázala jednotu a dala Ankaře najevo, že její jednání je za hranou. Dürr to řekl v rozhovoru s ČTK, ve kterém se vyjádřil i k jednání o unijním dlouhodobém rozpočtu.

Řecku musíme pomoci, po Velikonocích představíme novou migrační politiku, říká Komise

Nekontrolovatelné šíření koronaviru není jedinou krizí, které EU nyní čelí. Už několik týdnů opět roste napětí na řecko-tureckém pomezí.