Napětí na hranicích Gruzie a Ruska

Gruzie a Rusko se včera navzájem obvinily z budování vojenských jednotek na společných hranicích a z příprav „provokací“.

Souvislosti:

Rusko a Gruzie se střetly v pětidenní válce v srpnu 2008. V průběhu konfliktu ruské jednotky odrazily útok Gruzie na proruský separatistický region Jižní Osetie, na nějž vláda v Tbilisi nemá od počátku 90. let prakticky žádný vliv.

Rusko později Jižní Osetii a druhý odtržený gruzínský region, Abcházii, uznalo za nezávislé státy. Rusko má v obou regionech rozmístěny tisíce vojáků.

Podle francouzského diplomata, který v průběhu konfliktu citoval ruského premiéra Vladimíra Putina, by Putin gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho nejraději pověsil.

Zástupci EU neoficiálně uznávají, že Saakašvili je vinen za srpnovou válku. Přesto ale stále může využívat podpory Západu, neboť je považován za symbol gruzínské revoluce růží, která se odehrála v roce 2003.

Po válce se ekonomický růst Gruzie výrazně zpomalil. EU a jiní mezinárodní donoři se zavázali přispět 3,5 miliardami eur na obnovu země a na podporu upadající ekonomiky výměnou za demokratické reformy (EurActiv 23/10/08).

29. ledna se výjimečně spojili lídři několika desítek gruzínských opozičních stran a vydali společné prohlášení, kde vyzvali Saakašviliho, aby odstoupil a vyhlásil svobodné a spravedlivé prezidentské i parlamentní volby. Následně začaly 9. dubna masivní protesty proti Saakašvilimu. Američtí analytici varují před možnou „revolucí“, která by gruzínského prezidenta mohla svrhnout (EurActiv 10/04/09).

Témata:

Jak Rusko tak Gruzie tvrdí, že se druhá strana snaží využít situaci zvýšeného politického napětí v Gruzii, kde opozice již přes týden protestuje a žádá odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho.

V srpnu loňského roku vyslalo Rusko vojenské jednotky do Jižní Osetie, aby zabránilo gruzínskému útoku na separatistický region a posléze oficiálně uznalo Jížní Osetii i druhý rebelující gruzínský region Abcházii za nezávislé státy.

Mise EU, která monitoruje příměří, řekla, že zaregistrovala posílení ruských pozic na hranicích mezi územími kontrolovanými Gruzií a Jížní Osetií a Abcházií, ale nezaznamenala žádné výrazné posilování na gruzínské straně.

Tiskový mluvčí EU Stephen Bird řekl, že se „výrazné“ posily, které Rusko vyslalo na hranici s Abcházií zřejmě ve čtvrtek opět stáhly.

Na otázku zda lze vidět podobné stahování i v Jižní Osetii Bird řekl: „Doposud jsme to nezaznamenali“.

Podle zdrojů Reuters tajný dokument vypracovaný diplomaty EU v Gruzii odhaluje, že ruské posilování zahrnuje tanky, obrněné transportéry, dělostřelectvo a raketomety „Grad“.

Nestálé hranice

Podle odhadu z 13. dubna „zůstává situace v nárazníkových zónách nestabilní a nestálá vzhledem k situaci, kdy ruské a jihoosetinské síly neustále pokoušejí o nastolení nové situace“.

Gruzínský ministr obrany Šota Utiašvili řekl, že ruská armáda přivedla další síly, „avšak ty staré nikdy nestahuje“.

 „Jsme tím znepokojeni“, dodal. Podle Utašviliho Gruzie věří, že do obou regionů vstoupilo asi dalších 5.000 příslušníků ozbrojených sil v době ještě před zahájením protestů Gruzii.

Rusko prohlásilo, že provedlo „preventivní opatření“, aby zajistilo bezpečnost v Jižní Osetii a Abcházii v průběhu napjaté situace a dodalo, že má konkrétní informace o možných provokacích.

Tiskový mluvčí ministerstva zahraničních věcí Andrej Nesterenko řekl, že ruské ozbrojené síly budou provádět cvičení, aby odradily Tbilisi od jakékoliv vojenské akce, kterou by podle ruského názoru gruzínská vláda využila, aby odvrátila pozornost od protestů opozice.

„Opakovaně jsme vystoupili proti postupu, který se dnes stal zvykem Tbilisi, které hledá cestu ven z vnitřních problémů tím, že užije vnější agresi“, řekl.

 „Opravdové nebezpečí pro stabilitu regionu je pokračující remilitarizace Gruzie včetně koncentrace zvláštních ozbrojených sil a vojenské výbavy blízko území Abcháízie a Jižní Osetie“.

Gruzínský ministr obrany řekl, že Gruzie zajala ruského aktivistu z mládežnického hnutí „Naši“, který vstoupil na gruzínské území z Jižní Osetie a obvinila ho ze snah vyprovokovat konfrontaci.

Ministr dodal, že v hlavním městě Jížní Osetie Tsinvali stále zůstávají další aktivisté z „Naši“, kteří přijeli z Moskvy.

 (Článek vznikl za přispění Reuters.)

Stanoviska:

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek řekl, že vojenské cvičení NATO v Gruzii, které je naplánované na příští měsíc, rozhodně nepřispěje stabilitě regionu.

„Demonstrace soudržnosti NATO s gruzínským režimem pravděpodobně nevyšle správný signál těm, kteří si upřímně přejí dosáhnout stability na Kavkaze“, řekl Lavrov, jehož citovaly ruské noviny Moscow Times.

Stálý zástupce Ruské federace při NATO Dimitrij Rogozin naléhal ve čtvrtek na Alianci, aby odvolala vojenské cvičení. „Je to absurdní a je to provokace“, řekl Rogozin a dodal: „Požádal jsem generálního tajemníka NATO, aby vojenské cvičení odložil či zrušil“.