Na Roberta Fica se snáší kritika za slova adresovaná menšinám

Slovenský premiér Robert Fico; zdroj: Rada EU

Slovenský premiér Robert Fico vzbudil tento týden pozornost svým projevem, ve kterém se opřel do etnických nebo názorových menšin. Měly by prý více dbát na své občanské povinnosti a mít vůči státu méně požadavků. Proti Ficovým výrokům se ozvali i zástupci české menšiny v sousední zemi.

Zástupci národnostních menšin na Slovensku se ozývají proti projevu premiéra Roberta Fica (SMER) na konferenci k 150. výročí Matice slovenské. V úterý (26. února) v Martině prohlásil, že menšiny mají na Slovensku především různé požadavky, ale žádné povinnosti vůči státu.

„Jako by už na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci,“ řekl premiér. „Náš nezávislý stát jsme přednostně nezakládali pro menšiny, jakkoliv si jich vážíme, ale především pro slovenský státotvorný národ,“ dodal. O problémech menšin se podle něj přitom hovoří více než o tom, co trápí samotné Slováky.

„Je jedno, jestli je to menšina Romů, jinak orientovaných lidí, názorová, nebo etnická,“ tvrdí Fico.

Nebezpečná slova

Premiérova vyjádření vyvolala nesouhlasné reakce i mezi Čechy žijícími na Slovensku. „Vyjádření je nepravdivé,“ řekla deníku SME předsedkyně Českého spolku v Košicích a členka Výboru pro národnostní menšiny a etnické skupiny Dagmar Takácsová.

„Nemám žádné informace o tom, že by příslušníci české menšiny neplnili své občanské povinnosti, nebyli loajální ke státu a nepěstovali občanské ctnosti,“ uvedla. Právě to slovenský premiér menšinám vyčítá.

Podle Takácsové je jediným požadavkem Českého spolku příspěvek na pořádání kulturních událostí, například v rámci tradičního festivalu Dny české kultury. Kultura menšin podle ní pomáhá rozvíjet také kulturu státu.

S kritikou se ozvali i zástupci polské, maďarské, romské nebo rusínské menšiny. „Nesouhlasíme s vyjádřeními premiéra,“ citoval SME například šéfku Polského klubu v Košicích Urszulu Szabadosovou.

Znepokojení vyjádřil také Kulatý stůl Maďarů na Slovensku. Podle mluvčího Gézy Tokára je nebezpečné a nepřípustné, aby politici dělili občany podle národnosti na více nebo méně důležité.

„Dozvědět se po více než dvou desetiletích přímo od premiéra, že tento stát není a nikdy nebyl určený nám, menšinám, je přinejmenším trpké poznání,“ citoval SME Jarmilu Vaňovou, programovou ředitelku Romského mediálního centra.

Řešit vlastní problémy

Slovenského ministerského předsedu kritizoval i předseda největší politické skupiny Evropského parlamentu – Evropské lidové strany – Joseph Daul. Francouzský europoslanec ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že pro takové projevy „není dnes v Evropě místo.“  

Fico by prý neměl obviňovat menšiny za svou vlastní neschopnost naplňovat potřeby Slováků. Premiér by se měl podle Daula více zaměřit na řešení domácích problémů a dramaticky rostoucí nezaměstnanosti.