Na případ vraždy novináře Kuciaka se důkladně podíváme, říká eurokomisař Oettinger

Kuciak

Gunther Oettinger @ European Union, 2018

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka nenechává Brusel chladným. Případem se chce zabývat Evropská komise i europarlament.

Po vraždě novináře Jána Kuciaka chce Evropská komise prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. V rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání německého listu Die Welt to řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger.

O svobodě médií na Slovensku chce na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat také Evropský parlament. Podle slovenských médií může Kuciakova vražda souviset s jeho prací na případu údajného zapojení italské mafie do zneužívání peněz z evropských soudů na východním Slovensku.

Oettinger: Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití.

„Podíváme se teď na ten případ důkladně,“ řekl Oettinger listu Die Welt. Německý eurokomisař považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity „ke kriminálním účelům“. „Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití,“ dodal.

V rozhovoru s listem Die Welt Oettinger kritizoval také „přední politiky na Slovensku“, kteří se podle něj uchýlili ke „všeobecnému plísnění médií“. Zároveň ale zdůraznil, že má Komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.

Případ má celoevropský význam

Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha.

„Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku,“ řekl listu Die Welt předseda zahraničního výboru EP David McAllister (CDU, EPP). Případ má podle něj celoevropský význam a debatou na plénu mu chtějí europoslanci „dodat pozornost, jakou si zaslouží“.

McAllister: Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu.

McAllister slovenské úřady vyzval, aby „čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti“. Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci, označil europoslanec za šokující.

Už ve středu řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, že je nepřijatelné, aby bylo možné v této době v Evropě zabíjet novináře kvůli jejich práci. Zároveň upozornil, že nový nepřijatelný útok na svobodu médií přišel jen několik měsíců po tragické vraždě maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.