Příliv jablek z Polska kvůli ruskému embargu mohou Češi čekat na podzim

zdroj: Shutterstock; autor: Asier Romero

Až Polsko sklidí na podzim jablka, ukáže se, jaký bude skutečný dopad ruského embarga na dovoz tohoto ovoce, které vzbudilo asi největší pozornost mezi dosavadními zákazy na dovoz potravin z různých zemí Evropy. Jaký vliv to bude mít na český trh a co bude dělat bez evropského ovoce Rusko?

Polské ovoce a zelenina se nejspíš bude v budoucnu mnohem více prodávat v asijských nebo arabských zemích. Ministr zemědělství a rozvoje venkova Marek Sawicki podle informací svého úřadu pokračuje v „diplomatické ofenzivě“, jejímž cílem je zvýšení exportu polských zemědělských produktů.

Důraz se prý klade především na ovoce a zeleninu, které minulý týden postihlo embargo ze strany Ruska. Moskva zákazem dovozu některých druhů polského ovoce a zeleniny podle všeobecného přesvědčení reaguje na unijní sankce kvůli rozdmýchávání neklidu na Ukrajině.

A tak Polsko hledá odbyt jinde. „Export polských potravin se v několika posledních letech výrazně diverzifikoval,“ uklidňovalo ministerstvo už 30. července, tedy dva dny před zahájením embarga. Podle jeho údajů tak ruský trh představuje necelých 7 % polského exportu zemědělských produktů a potravin.

Poláci se chtějí pro zintenzivnění spolupráce obrátit právě na asijské, arabské nebo americké státy. Včera (4. srpna) se ministr například setkal s velvyslancem Íránu, se kterým mluvil o možnosti zvýšení obchodu s hovězím masem, zeleninou a jablky.

Jak na embargo? #jedzjablka

Právě jablka, v jejichž produkci Polsko dominuje na světovém trhu, jsou u severních sousedů aktuálně jednou z hlavních otázek dne. Více než polovina jejich produkce měla mířit právě do Ruska. Domácí spotřeba přitom v posledních letech výrazně klesala.

Na polských sociálních sítích se proto od poloviny minulého týdne rozjela akce, která s využitím hashtagu #jedzjablka (v překladu „jez jablka“) vyzývá Poláky k tomu, aby jedli co nejvíce jablek z domácí produkce. Iniciativa vzbudila nečekanou pozornost a zapojil se už do ní například i polský prezident Bronisław Komorowski.

„Když Poláci nabídnou jablka o pět korun levněji, nikoho nic jiného nezajímá,“ říká Ivo Pokorný z unie ovocnářů.

Ministr Sawicki ovšem vyvíjí aktivitu také na evropské frontě. Společně s asociací pěstitelů chtějí po Evropské komisi žádat kompenzace za ztráty, které polští producenti utrpí. V minulém roce vyvezli do Ruska více než 804 tisíc tun produktů ze sektoru ovoce a zeleniny v hodnotě asi 336 milionů eur. Ruské embargo by údajně mohlo způsobit škody ve výši až 500 milionů eur.

První jednání zástupců Komise a polských expertů z oblasti ovocnářské a zelinářské produkce je v Bruselu naplánováno už na čtvrtek.

Tvrdá konkurence

Jestli vlastenecká akce polských konzumentů na ruské embargo zabere a jaké dopady bude mít celá situace na evropský trh, to se ukáže na podzim po sklizni. Polsko prý přitom letos čeká dobrou úrodu. Podle polského deníku Puls Biznesu (jehož redaktor akci #jedzjablka zahájil) bude v letošním roce o 2,8 % jablek více než loni. A uzavření ruského trhu může v případě jablek postihnout až 40 % exportu.

Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky čeští zákazníci změny nejspíš nezaznamenají. Alespoň pokud jde o množství jablek na pultech obchodů. Obchod s potravinami je podle něj flexibilní, a tak nemusí nastat žádné výrazné výkyvy.
 

Obavy ovšem mají čeští ovocnáři. „Zrovna jsem dočetl článek, ve kterém ministerstvo zemědělství informovalo o tom, že českých vývozců ovoce do Ruska se embargo téměř nedotkne, protože podle statistik tam vyvážíme velmi málo. Což je pravda. Ale z nějakého důvodu tam neinformují o tom, že se nás to přesto velmi týká,“ řekl EurActivu v telefonickém rozhovoru místopředseda Ovocnářské unie ČR Ivo Pokorný.

Pokud totiž Polsko část produkce jablek přesměruje do evropských zemí, dá se podle něj očekávat velký konkurenční tlak. „Bude to mít zcela jistě velký dopad na české ovocnářství,“ řekl redakci.

Rozhodující podle něj bude cena, za kterou budou polští producenti ochotni jablka prodávat. „Můžeme mít desítky certifikátů, které po nás tuzemští obchodníci vyžadují, ale když Poláci nabídnou jablka o pět korun levněji, nikoho nic jiného nezajímá. Půjde to velice rychle a začne to termínem sklizně jablek, tedy v září nebo v říjnu,“ dodal.

Klid něco stojí

Polsko není jediná země, která má s ruským embargem zkušenosti. Od začátku roku nedováží Rusko vepřové maso z Litvy, od května z Lotyšska, které má také problém s vývozem rybích výrobků a sušeného mléka.

Moldávie a Gruzie, které jsou je členy Východního partnerství a nedávno s EU podepsaly asociační dohody, se už léta potýkají se zákazem dovozu svých vín. Z Moldavska nyní Rusko nedováží ani ovoce. Postižena je přirozeně i Ukrajina, ze které Rusko nedováží například konzervované ryby nebo mléčné výrobky.

„Pokud chceme mít v EU klid, musíme embargo podstoupit,“ řekl předseda představenstva polského mlékárenského družstva.

„Ovocné embargo“ by se podle zpráv zahraničních agentur mohlo v budoucnu týkat i Řecka. Zákazy dovozu by se tedy mohly rozšiřovat. Podle předsedy představenstva krajského mlékárenského družstva polského města Krasnystaw Tadeusze Badacha by si s takovou situací museli výrobci umět poradit.

„Kdyby Rusko zavřelo svůj trh pro naše mléčné výrobky, bude to bolet, stejně jako v případě ovoce a zeleniny. Bude to bolet celou EU, ne jen nás. Pokud však chceme mít v Evropské unii klid, musíme něco takového podstoupit. A pokud se ruský trh uzavře, půjdeme dále do Asie,“ řekl na setkání s novináři, kterého se EurActiv zúčastnil.

Jablko je malý hráč

Embargo ovšem musí mít přirozeně dopad také na ruský trh, který je obecně pro ovoce ze zemí Evropské unie největším zákazníkem.

Podle přesvědčení polského ministerstva budou dopady vcelku negativní. „Kroky Ruska budou mít vliv na zhoršení situace ruských spotřebitelů, kteří po léta nakupovali polské potraviny za dostupnou cenu,“ uvádí v tiskové zprávě.

„Netuším, co s tím Rusové provedou,“ řekl redakci Ivo Pokorný. „Mohou začít dovážet z Chile, kde je přetlak ovoce, z Jihoafrické republiky nebo třeba z Číny, i když jsou to spíše mé odhady,“ uvedl.

„Politika je vždy nadřazená. Jablko není základní potravina, takže se na to určitě nebude nikdo ohlížet. Jablko je malým hráčem. I kdyby mělo být na ruském trhu méně jablek, tak to nejspíš nebude hrát v rozhodování politiků výraznou roli,“ uzavřel.

Autor: Adéla Denková