Na německé volby Brusel netrpělivě čeká kvůli řadě důležitých rozhodnutí

zdroj: Rada EU

Bankovní unie, asociační dohoda s Ukrajinou, dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek nebo tabáková směrnice. To jsou příklady důležitých legislativních návrhů, s jejichž dalším vývojem se čeká na německé spolkové volby. Němci budou o své příští vládě hlasovat za necelé tři týdny.

Za necelé tři týdny čekají Německo spolkové volby. Konat se mají 22. září a evropské instituce je už podle zasvěcených pozorovatelů netrpělivě očekávají. Na novou německou vládu se totiž čeká s řadou důležitých rozhodnutí, které je na evropské úrovni potřeba udělat.  

Podle odborníků nelze očekávat, že by se německý přístup k Evropské unii nějak významně měnil, ať už volby vyhraje současná kancléřka Angela Merkelová se svou CDU/CSU nebo sociální demokracie pod vedením Peera Steinbrücka.

Nezmění se prý například odmítavý německý postoj k eurobondům (EurActiv 27.6.2013). Německo ale bude muset dát najevo jasný postoj k vytváření bankovní unie. K té zatím největší evropská ekonomika přistupuje opatrně.

Na jaře například současný ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) prohlásil, že aby mohla být zavedena společná pravidla pro ozdravení a restrukturalizaci bank, jež tvoří jeden z pilířů bankovní unie, musí se změnit Lisabonská smlouva. Německu se také nezamlouvá, že by bankám v potížích byla poskytována přímá pomoc z Evropského stabilizačního mechanismu.

Pohled na východ

Německo ale bude hrát zásadní roli také v dalším vývoji evropské politiky vůči jejím východním sousedům, zejména pokud jde o Ukrajinu. Na konci listopadu se bude v litevském Vilniusu konat summit Východního partnerství, během něhož by měla Ukrajina podepsat s EU asociační smlouvu.  To se nelíbí Rusku (EurActiv 14.8.2013).

Německo se prozatím stavělo proti tomu, aby byla asociační dohoda podepsána. Kritizovalo Ukrajinu například za uvěznění bývalé premiérky Julie Tymošenkové (EurActiv 30.4.2012). Na podzim se tedy ukáže, jestli Berlín sbližování EU a Ukrajiny nakonec podpoří.

Emise a tabák

Velkým tématem je na evropské scéně dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí. Prostřednictvím tohoto kroku chce Komise znovu nastartovat trh s emisemi CO2. Plenární zasedání Evropského parlamentu již návrh na tzv. backloading schválilo, čeká se ale na pozici členských států. Zásadní přitom bude právě rozhodnutí Německa (EurActiv 3.7.2013).

S klimaticko-energetickou politikou EU souvisí také legislativní návrh pro nové nástroje ke snižování emisí CO2 z nových osobních automobilů a dodávek. Europoslanci a členské státy se už dohodli na neformálním kompromisu ohledně nových pravidel, finální schválení se však odkládá. Podle diplomatů je to kvůli tlaku ze strany Německa, které se snaží chránit své automobilky. O snižování emisí z aut se tak bude rozhodovat až po spolkových volbách (EurActiv 22.7.2013).

Jak psal EurActiv ve svém včerejším článku, německé volby by také mohly být jedním z důvodů, proč bude možná odloženo plenární hlasování Evropského parlamentu o revizi tabákové směrnice.  Řada europoslanců se prý totiž aktivně zapojuje do předvolební kampaně, a proto možná bude u důležitého hlasování o kontroverzním návrhu chybět.