Na evropském poli pokračuje bitva o e-cigarety

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Vape

Regulace elektronických cigaret budí emoce mezi jejich obhájci i odpůrci. V EU by měla být sjednocena pravidla, podle kterých se budou prodávat. Europoslanci by rádi, aby byly e-cigarety široce dostupné, protože mohou některým lidem pomáhat s odvykáním od kouření. Členské země přicházejí do jednání s přísnějším postojem. Ve hře jsou přitom i zájmy velkého byznysu.

Ve veřejném prostoru se objevily před několika lety a přinesly s sebou řadu otázek. Škodí zdraví skutečně méně než klasické cigarety? Je normální kouřit je v autobuse nebo v kanceláři? Je třeba na ně koukat jako na tabákové výrobky, nebo jako na léčivé přípravky?

Řeč je o elektronických cigaretách, které jsou pro zdravotníky kontroverzním tématem. Některým kuřákům mohou pomoci od závislosti. Mohou ale také ke kouření přivést nové lidi, tvrdí odborníci.

„Elektronické cigarety mohou normalizovat kouření tam, kde už s ním dnes nepočítáme. Ve smyslu pasivního kouření to asi nepředstavuje žádné riziko. Ale asi bychom nechtěli, aby lidé vytahovali elektronickou cigaretu v divadle, u lékaře nebo ve škole,“ řekla EurActivu v rozhovoru předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

A velkou pozornost vzbudily elektronické cigarety i při projednávání evropské tabákové směrnice, jejíž finální podobu v současné době evropské instituce dolaďují. V jednotlivých členských zemích zatím platí pro e-cigarety různá pravidla, která by Evropská komise ráda sjednotila. Členské země a europoslanci mají však na věc rozdílné názory a dohoda nad e-cigaretami je jednou z hlavních překážek, které brání finálnímu schválení směrnice (EurActiv 9.10.2013).   

Bezpečné a dostupné

Komise minulý rok navrhla, aby se elektronické cigarety prodávaly podle pravidel pro léčivé přípravky. Mělo to platit pro všechny, které by obsahovaly více než 2 mg nikotinu nebo pro výrobky s obsahem nikotinu vyšším než 4 mg na ml. Podle Komise by měla poměrně přísná regulace zajistit, že k zákazníkům se dostanou pouze bezpečné výrobky.

„E-cigarety pomáhají udržet závislost na nikotinu,“ prohlásila po říjnovém hlasování europoslanců parlamentní zpravodajka Linda McAvanová, která zastávala podobnou pozici jako exekutiva. V Parlamentu se ale podařilo prosadit nový návrh, který byl k e-cigaretám mírnější.

Prodávat by se podle něj mohly všechny e-cigarety obsahující méně než 30 mg nikotinu na ml. Jako léčivé přípravky by byly posuzovány pouze ty výrobky, které by tak byly i propagovány. A mělo by být jasné, že jde o výrobky určené pro stávající kuřáky, shodli se europoslanci. Důležité podle nich bylo, aby se e-cigarety mohly prodávat i mimo lékárny. Měly by tak být sice bezpečné, ale široce dostupné, znělo Parlamentem.

Vapeři na pozoru

Europoslanecký návrh nyní kontrastuje s pozicí členských zemí. Ty počítaly s podobnou úpravou jako Komise, limity pro posuzování e-cigaret ale chtěly ještě snížit. Parlament si však podle všeho stojí na svém a chce e-cigarety regulovat spíše s přihlédnutím k marketingové strategii než podle obsahu nikotinu.

Podle parlamentních vyjednavačů je totiž obtížné stanovit, jaký limit by měl být zvolen. Záleží totiž například na tom, jak často a jakým způsobem kuřák e-cigaretu kouří (tedy například jak hluboce inhaluje nebo kolikrát během kouření potáhne).

Záležet bude na tom, jak se nyní europoslanci vypořádají s novým kompromisním návrhem Komise. E-cigarety dostupné na trhu by v její představě nesměly obsahovat více než 20 mg nikotinu na ml.  Podle kritiků má většina prodávaných e-cigaret obsah nikotinu mezi 18 a 24 mg/ml. Velkou část zatím dostupných výrobků by tak regulace v budoucnu zakázala. To by prý mimo jiné znamenalo omezení výběru pro silné kuřáky, kteří k odvykání potřebují silnější dávku nikotinu.     

Zastánci e-cigaret proto pokračují ve svých kampaních proti návrhu směrnice, které legislativu provázely celým rozhodovacím procesem. Své zájmy přitom mají v argumentační bitvě jak tabákové firmy, které v e-cigaretách vidí svou budoucnost, tak farmaceutické společnosti, pro jejichž přípravky jsou elektronické cigarety konkurencí.  

Tzv. vapeři tvrdí, že zastánci tvrdší regulace se mýlí ve svých předpokladech. E-cigarety prý obvykle nejsou to, co by ke kouření přivádělo mladé lidi. Směrnice totiž míří hlavně k tomu, aby bylo mezi mládeží méně začínajících kuřáků. Obhájcům e-cigaret se také nelíbí tvrzení, že tyto výrobky normalizují kouření. Je to prý naopak, protože ve společnosti normalizují jeho méně škodlivou alternativu.