Může Francie zbavovat teroristy občanství? Názory se různí

zdroj: shutterstock.com; autor: conejota

Teroristické útoky, které ochromily Francouze i celou Evropu v minulém roce, přiměly tamní vládu přistoupit k doposud velmi kontroverznímu kroku – chce odebírat občanství radikálům obviněným z terorismu, kteří mají dvojí státní příslušnost. Část vládních socialistů ale požaduje, aby byly pasy odebírány všem, tedy i těm, kteří mají pas pouze jeden. Mezi tamními politiky a odborníky rezonuje otázka, zda je to vůbec právně proveditelné.

Francie si dnes připomíná rok od teroristického útoku na redakci satirického listu Charlie Hebdo v Paříži, při kterém zahynulo 12 lidí, a desítky dalších byly zraněny. O deset měsíců později Paříží otřásla další tragická událost, kterou měli opět na svědomí teroristé. Počet obětí listopadových teroristických útoků v centru hlavního města Francie se vyšplhal dokonce ke 130.

Francouzská socialistická vláda se rozhodla, že nemůže tragické události nechat bez reakce. Její odpovědí je návrh zákona o odebírání státního občanství lidem podezřelým z terorismu. Parlamentu by měl být předložen v únoru. Názory politických stran ve Francii se ale různí, silnou podporu návrh má u Národní fronty Marie LePenové.

Systém má být platný pro všechny

Podle návrhu nového zákona by mohli být francouzské státní příslušnosti zbaveni ti, kteří mají dvojí občanství. Tato myšlenka se však ve Francii setkává s kritikou, protože de facto cílí na konkrétní část populace. Většina z několika milionů Francouzů s dvojím občanstvím má totiž původ v bývalých francouzských koloniích v Maroku, Alžírsku a Tunisku a velká část z nich jsou muslimové. 

TERORISMUS – historický přehled

S cílem vyhnout se problému rozdílného zacházení s francouzskými občany někteří socialisté navrhují, aby byl systém platný pro všechny, tedy i pro ty, kteří mají občanství pouze francouzské. To podporuje například šéf francouzských socialistů Národního shromáždění Bruno Le Roux, který doufá, že tento argument přesvědčí většinu poslanců, aby pro možnost odebírání státní příslušnosti všem bez rozdílu hlasovali. Podle některých odborníků na mezinárodní právo taková myšlenka znamená odklon od zásad právního státu.

12 milionů lidí bez státní příslušnosti

OSN odhaduje, že na světě v současné době žije zhruba 12 milionů lidí bez státní příslušnosti. Těmto osobám je věnována Úmluva OSN z roku 1954, která status osob bez státní příslušnost uznává a zajišťuje jim požívání základních lidských práv bez diskriminace.

Za účelem snížit počet případů lidí bez státní příslušnosti přijaly státy mezinárodního společenství v roce 1961 také Úmluvu o omezení případů bezdomovectví, kterou však Francie neratifikovala. Podle některých názorů proto z právního hlediska není důvod, proč by návrh o odebírání občanství všem Francouzům vláda nemohla zavést.

Odborníci jsou však vůči takovým plánům skeptičtí. Podle šéfa evropského think-tanku Manuela Lafont-Rapnouila se totiž Úmluva z roku 1961 stala součástí mezinárodního práva v momentě, kdy byla podepsána.

Podobně to to vidí i odborník na bezpečnost z Metropolitní univerzity Oldřich Bureš. Ten nedávném rozhovoru pro EurActiv uvedl, že se bude navrhovaná změna podle jeho názoru týkat pouze těch, kteří mají pasy dva. „Nedovedu si totiž představit, jak by je úřady zabavovaly v případě, kdy by dotyčný žádný jiný pas neměl, pokud by s tímto opatřením bylo tedy spojeno i vyhoštění z Francie.“

Pasy se odebírají i v Německu

Myšlenka o odebírání pasů radikálům rezonovala po událostech minulého roku, pro Francouze ale není žádnou novinkou. Přišel s ní už v roce 2010 tehdejší prezident Nikolas Sarkozy. Téma však bylo příliš kontroverzní a neexistovala ochota k takovému kroku přistoupit.

K podobným opatřením nedávno přikročilo i Německo, které nově může potenciálním džihádistům zabavit pas a občanský průkaz až na tři roky. Místo nich obdrží náhradní doklad, se kterým ale nemohou ze země vycestovat. Odebírání občanství je také možné ve Velké Británii a Nizozemsku.

Autor: Eliška Kubátová s využitím EurActiv.com