Mutací koronaviru se nemusíme obávat, tvrdí evropská agentura pro kontrolu nemocí

© Pixabay

Koronavirus mutuje, jeho hlavní vlastnosti se ale zatím nijak nemění. Pro EURACTIV.com to uvedl jeden z předních vědců Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

„Virus mutuje, akumuluje mutace, ale v současné době to vypadá, že tyto mutace nemají výrazný vliv na vlastnosti viru, jako je třeba vážnost či přenositelnost onemocnění,“ říká Piotr Kramarz zástupce vedoucího vědeckého pracovníka ECDC.

Evropská agentura mutace neustále monitoruje, zatím ale nevypozorovala, že by se virus nějakým zásadnějším způsobem měnil.

Řada evropských zemí čelí v současné době druhé vlně pandemie a opět zavádí restriktivní opatření, a to jak na národní úrovni, tak i na hranicích. Nejzasaženějšími státy zůstává Španělsko (386 tisíc případů), Velká Británie (325 tisíc), Itálie (258 tisíc) a Francie (238 tisíc).

Peníze z EU pomohou krajským hygienám bezpečněji komunikovat a sdílet data

Informační systém krajských hygienických stanic v ČR potřebuje zmodernizovat a především zabezpečit. Realizace projektu spolufinancovaného z evropských fondů se ale neobešla bez komplikací, které jsou spojené s čínskou firmou Huawei.

Podle Kramarze si většina nakažených lidí začne vytvářet v těle protilátky. Zatím ale není jasné, jak dlouho po odeznění nemoci zůstávají protilátky v lidském organismu. „Vypadá to, že v těle zůstávají několik měsíců, naše pozorování ale netrvají dostatečně dlouhou dobu,“ vysvětluje Kramarz.

Odborník dále podotýká, že některé státy se dosud nevypořádaly ani s první vlnou epidemie, zatímco jiné už procházejí druhou. Kramarz přitom zdůrazňuje, že za přibývajícím počtem nakažených v některých státech nestojí ani turistický ruch, ani zvýšený pohyb lidí. Jedná se podle něj zejména o regionální ohniska a přenos viru v rámci uzavřených skupin.

„V červnu a červenci měli lidé pocit, že je pandemie u konce, a začali se chovat méně zodpovědně,“ dodává Kramarz.

Národní karantény a další radikální opatření jsou podle něj nevhodná. Vlády by se měly zaměřit spíše na cílené restrikce, které se budou týkat například nočních klubů či barů.

Nedopusťte další vlnu nekoordinovaných opatření pro cestování, varuje Komise členské státy

Evropská komise v dopise vyzvala vlády evropských zemí, aby na hranicích nedopustily „druhou vlnu nekoordinovaných opatření“ plynoucích ze snahy potlačit šíření nového koronaviru.

„Každý může udělat trochu, třeba jen tím, že bude dodržovat rozstupy a jednoduchá opatření, jako je mytí rukou, zakrývání obličeje a nošení roušky tam, kde je potřeba,“ říká odborník z evropské agentury.

Vakcína stále není připravena

Celá Evropa s nadějí čeká na vynalezení vakcíny proti covid-19. Podle Kramarze jsou vědci na správné cestě, na očkování si ale Evropané ještě budou muset počkat.

„Zatím jsme neviděli žádné finální výsledky, nemůžeme tedy očekávat, že vakcína bude za pár měsíců hotová,“ upozorňuje.

Evropská komise již uzavřela dohody se čtyřmi farmaceutickými společnostmi, od kterých chce vakcínu zakoupit hned, jakmile bude k dispozici. Podle Komise by se tak mohlo stát již koncem letošního roku nebo začátkem roku 2021.

Komise zajistila 300 milionů dávek vakcíny proti koronaviru od britské firmy

Evropská komise zajistila pro budoucí využití v zemích Evropské unie dalších 300 milionů dávek jedné z vyvíjených vakcín. Brusel předběžně počítá s nákupem 800 milionů dávek, které budou moci využívat kromě zemí EU také obyvatelé chudších zemí.

Testování látek stále probíhá. EU zároveň připravuje systém, který bude hlídat jak účinnost, tak i bezpečnost nové vakcíny. Podílet se na něm bude nejen Komise a ECDC, ale také Evropská léková agentura.