Nová nizozemská pravicová vláda oficiálně požádala Evropskou komisi o trvalou výjimku z unijních pravidel pro migraci a udělování azylu. Na síti X to dnes oznámila ministryně pro migraci Marjolein Faber z krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV). Vláda již několik dní po nástupu k moci představila nejpřísnější imigrační pravidla, jaká kdy v Nizozemsku platila, napsala dnes agentura AFP.
„Právě jsem informovala Evropskou komisi, že chci pro Nizozemsko opt-out (trvalou výjimku) z migrace v rámci Evropy. Musíme znovu vzít naši azylovou politiku do vlastních rukou!” uvedla Faber.
Ik heb zojuist de @EU_commission geïnformeerd dat ik voor Nederland een migratie opt-out binnen Europa wil. Wij moeten weer gaan over ons eigen asielbeleid! pic.twitter.com/lHrIkC3FVX
— Marjolein Faber (@MinisterAenM) September 18, 2024
Vláda vedená nacionalistickou PVV Geerta Wilderse, která je u moci od července, usiluje o vyhlášení národní azylové krize. To by jí umožnilo kontroly bez souhlasu parlamentu. Wilders již několik měsíců říká, že chce o tuto výjimku usilovat, ale přiznává, že získat ji může trvat roky.
Výhrady k nizozemskému postoji má i Evropská unie, protože evropské země včetně Nizozemska se na Paktu o migraci a azylu již dohodly. Mluvčí Evropské komise Eric Mamer minulý týden uvedl, že „přijatá legislativa se v EU nebere zpět, to je obecný princip”.
Po letech rozpočtových škrtů zbylo v Nizozemsku jediné migrační středisko, které je přeplněné, a stovky žadatelů musí někdy spát pod širým nebem. Podle statistik EU si v Nizozemsku podali první žádost o azyl dva lidé na 1000 obyvatel, což je unijní průměr. Podíl žadatelů na počet obyvatel je vyšší v deseti členských státech EU, píše Reuters.
Takzvaný opt-out je trvalá výjimka z práva Evropské unie pro členský stát. Dosud opt-out dostaly tři země. Dánsko nemusí přijmout euro. Dánové se rovněž neúčastní evropské spolupráce v oblasti bezpečnosti a spravedlnosti, stejně jako Irové. Ti také nejsou součástí schengenského prostoru. Polsko má výjimku z Listiny základních práv Evropské unie.