„Mrzutý strýc Václav“ povede summit EU-Korea

Zdroj: eu2009.cz.

Český prezident Václav Klaus bude stát v druhé polovině května v čele dvou významných akcí předsednictví: summitů EU-Rusko a EU-Korea. Politici se stále nedohodli, zda bude jménem Unie vystupovat hlavně nový premiér Jan Fischer nebo prezident. Druhá možnost budí v Evropě obavy.

Když na konci minulého roku označil britský týdeník The Economist českého prezidenta Václava Klause za „mrzutého strýčka“, nikdo ještě netušil, jak velký vliv se může během půlročního předsednictví v jeho rukou soustředit.

Už na konci března vyšlo najevo, že Klaus povede Unii na summitu EU-Rusko, svolaném na 21. a 22. května do Chabarovska, který by měl obnovit vztahy obou partnerů po roztržce kvůli rusko-gruzínskému konfliktu a projednat řadu obchodních a energetických témat. Je přitom všeobecně známo, že Klaus se – asi jako jediný významný evropský státník – postavil ve zmíněném sporu na stranu Rusů, a tedy zastával naprosto odlišné stanovisko ve srovnání se zbytkem Unie.

Na včerejší tiskové konferenci odstupujícího premiéra Mirka Topolánka a korejské ministerského předsedy Han Sung-su navíc oba státníci oznámili, že se s Klausem počítá i pro summit EU-Korea, který se koná 23. května v Soulu. Jeho programu bude pravděpodobně dominovat hlavně jedno téma: dokončení dohody o volném obchodu mezi Unií a Jižní Koreou.

Oba premiéři kromě přípravy summitu jednali také o hospodářské spolupráci Česka a Jižní Koreje a dotkli se fungování továrny Hyundai v Nošovicích. Došlo též k podepsání dohody, která zajistí kooperaci obou zemí v oblasti vědy a výzkumu zaměřeném především na vyspělé technologie (například nanovlákna).

„Summit má výsostně ekonomický charakter, a proto z praktických důvodů by bývalo bylo lepší, kdyby předsedou evropské rady byl premiér dané země,“ zdůraznil Topolánek, nicméně dodal, že kvůli „anomální situaci“, která v Česku nastala po pádu vlády pojede do Soulu Klaus.

Naplňují se tak prognózy některých pozorovatelů, kteří předpovídali vzrůstající význam českého prezidenta při řízení předsednické agendy po pádu vlády. Odstupující premiér Topolánek dokonce obvinil Klause, že se z tohoto důvodu záměrně podílel na konci jeho kabinetu.

Politici se zatím nedohodli, jestli provede Česko zbytkem předsednictví Fischer nebo Klaus, komentátoři i řada politiků se však shodují na tom, že se jedná pouze o volbu mezi dvěma špatnými možnostmi. Fischer nemá pro vyjednávání o zásadních otázkách směřování Unie dostatečný mandát a Klaus k nim zaujímá často tak odlišné stanovisko od zbytku sedmadvacítky, že ho jen málokdo v Evropě bere vážně.

Jak nedávno řekla europoslankyně Jana Hybášková: „Klíčový závěrečný summit předsednictví, který bude stavět novou Komisi a měl rozhodovat o Lisabonské smlouvě, sice formálně proběhne zřejmě pod českou taktovkou, ve skutečnosti ho ale již „orchestrují“ Švédové.“