Mogheriniová přesvědčuje Írán, aby nadále dodržoval dohodu o omezení jaderného programu

© European Union, 2018

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se včera sešel v Bruselu se zástupci EU. Tématem byla jaderná dohoda, která je kvůli americkému prezidentovi v ohrožení.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Británie, Francie a Německa a Íránu se včera v Bruselu shodli na základních obrysech plánu k záchraně íránské jaderné dohody, již se rozhodl vypovědět americký prezident Donald Trump. Novinářům to řekla Mogheriniová, podle níž by konkrétní kroky mohly být dohodnuty v nejbližších týdnech. Šéf íránské diplomacie, který byl části jednání přítomen, je označil za dobrý začátek, pro osud dohody však podle něho budou klíčové následující týdny.

Zástupci EU se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení jaderného programu respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne, kdy Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce. Írán už reagoval slovy, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zajistit, opět začne s obohacováním uranu.

Zaríf: Jsme na dobré cestě…hodně bude záležet na tom, co budeme schopni docílit během několika příštích týdnů.

Mogheriniová po jednání prohlásila, že je třeba zajistit pokračování evropského strategického zájmu. Skupina se podle ní dohodla, že mezi základní cíle bude patřit zajištění funkčnosti bankovních transakcí s Íránem či pokračování vývozu íránské ropy. Unie sice podle ní nemůže poskytnout Teheránu právní ani ekonomické záruky, v nejbližších týdnech však přijde s opatřeními, která by situaci měla vyřešit.

EU bude i nadále prosazovat jadernou dohodu s Íránem, z níž včera odstoupily USA. Více >>>>

„Budeme pracovat na tom, jak může EU dohodu udržet, zajistit své hospodářské zájmy i to, že Írán nezíská jaderné zbraně,“ poznamenala ještě před večerním jednáním.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který ještě před společnou schůzkou jednal s Mogheriniovou mezi čtyřma očima, se po skončení rozhovorů vyjádřil s opatrným optimismem. „Jsme na dobré cestě…hodně bude záležet na tom, co budeme schopni docílit během několika příštích týdnů,“ řekl podle agentury Reuters.

O věci budou ve středu večer jednat v Sofii i šéfové států a vlád bloku. EU totiž také řeší, jak zajistit, aby obnovené americké sankce nedopadly na unijní firmy, které v dobré víře začaly po uvolnění sankčních opatření v souvislosti s dohodu v roce 2015 s Íránem obchodovat.

Jaderná dohoda je zásadní pro společnou bezpečnost

Britský ministr zahraničí Boris Johnson před schůzkou poznamenal, že z pohledu Londýna je jaderná dohoda zásadní pro společnou bezpečnost. „S Francií a Německem hledáme, jak se posunout dál,“ prohlásil Johnson s tím, že země nyní řeší možnosti jak dál zajistit zmírnění sankcí v případě, že Teherán bude dál dodržovat svou část dohody.

Jednání bylo ale podle něj také příležitostí, jak íránské straně sdělit znepokojení z dalších kroků země, které komplikují situaci na Blízkém východě, včetně programu balistických střel.

„Také vyzývám Spojené státy, aby se zdržely akcí, které by mohly ostatním stranám dohody bránit v tom, aby dodržovaly její závazky, včetně zmírnění dopadu sankčních opatření prostřednictvím obchodu,“ dodal britský ministr.

Dohodu v roce 2015 podepsalo také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.