Ministři zdravotnictví zemí EU vyzvali Komisi k rychlejší reakci na epidemii koronaviru

[© European Union, 2020]

Evropská komise by měla urychleně zahájit společný nákup ochranných prostředků proti šíření nového typu koronaviru na území Evropské unie. Shodli se na tom dnes unijní ministři zdravotnictví na mimořádném jednání v Bruselu. Země by podle nich měly zároveň sdílet co nejvíce informací a koordinovat svá opatření v boji proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19.

EU svolala mimořádné jednání ministrů v době, kdy nákaza pronikla do velké většiny evropských zemí a nejvíce zasažená Itálie hlásí přes stovku mrtvých. Celkově je nyní ve 24 unijních zemích potvrzeno 4 tisíce případů. Řada států včetně Česka přitom nemá dostatek respirátorů či roušek, a proto se v posledních týdnech přihlásila do nového systému společných nákupů.

„Mám pocit, že to není úplně svižné,“ řekl českým novinářům po jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle něhož země vyzvaly Komisi, aby nákup respirátorů, roušek či rukavic urychlila. Důležitá podle českého ministra je hlavně spolupráce.

Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová uvedla, že se k programu ohlášenému v únoru zatím přihlásilo 20 zemí a samotný nákup bude spuštěn v pondělí.

Komise rovněž poskytla od ledna již téměř 50 milionů eur pro 17 projektů 136 výzkumných týmů, které se zabývají řešením epidemie koronaviru.

Různý postup států EU

Ministři se sešli v době, kdy jednotlivé země přijímají různá opatření, která mají bránit šíření viru. Podle Kyriakidesové je to zcela v jejich kompetenci a Brusel se bude snažit přispět k co nejlepší vzájemné koordinaci.

„V různých zemích i v jejich regionech je situace velmi odlišná a žádné řešení není stejně dobré pro všechny,“ připustila po jednání komisařka.

Částečné neshody panují mezi jednotlivými státy v otázce omezování vývozu ochranných prostředků, k němuž sáhlo vedle Německa či Francie i Česko, které zakázalo vyvážení respirátorů třídy FFP3.

„Z některých zemí zazněla kritika,“ připustil po jednání Vojtěch, že se části států nelíbí omezení, které jim brání dovážet prostředky z jiných unijních států.

„My ale chceme cílit na to, aby tu nefungovali nějací překupníci, kteří obchodují se strachem. Je obrovská poptávka a my musíme zajistit ochranu pro české zdravotníky,“ dodal český ministr.

Koronavirus se nevyhnul ani evropským institucím. Nakažení jsou zaměstnanci EDA a Rady EU

Evropská obranná agentura potvrdila, že jeden ze zaměstnanců, který se nedávno vrátil z Itálie, má pozitivní výsledek testu na nový typ koronaviru způsobující onemocnění COVID-19. O případu jako první informoval portál Euractiv.com.

Chorvatský ministr zdravotnictví Vili Beroš, který dnešnímu mimořádnému zasedání předsedal, upozornil, že se situace kolem koronaviru mění a Evropa tak vstoupila do nové fáze. Nové případy totiž ukazují, že již dochází k přenosu nákazy nejenom z postižených oblastí, ale i v rámci hranic jednotlivých států. Uzavírání hranic mezi unijními zeměmi tak již nebude účinné.

Efektivnější bude posílení kontrolních a preventivních opatření a urychlení koordinované reakce EU.

Epidemiolog: Koronavirus je vysoce infekční, panika ale ničemu nepomůže

EU je ohledně rozšiřování koronaviru v pohotovosti, v Itálii přibývají nakažení. V Česku se sešla Bezpečnostní rada státu, podle epidemiologa však zatím neexistuje důvod zavádět radikální opatření.