Ministři zdravotnictví požadují, aby byla EU méně závislá na dovozu léků z Číny

© Pixabay

Země Evropské unie musí snížit svou závislost na dovozu léků zejména z asijských států a zajistit, aby jich měly v případě dalších pandemií dostatek. Během dnešní videokonference se na tom shodli unijní ministři zdravotnictví, podle nichž by EU měla v následujících měsících připravit společnou strategii týkající se léčiv.

Eurokomisařka Stella Kyriakidisová zdůraznila, že k lékům musí mít přístup obyvatelé všech regionů evropského společenství.

Nemocnice v některých unijních zemích se v posledních týdnech potýkaly s nedostatkem léků na covid-19. Podle činitelů EU za to zčásti mohlo zablokování obchodu s Čínou či Indií, odkud evropské země dovážejí značnou část léčiv. Na vině bylo i omezení vývozu samotnými státy EU, které si tvořily vlastní zásoby.

EU musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, shodují se Jourová, Petříček a Vondra

Evropská unie musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, kterou odhalila pandemie koronaviru. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli eurokomisařka Věra Jourová, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Ministři se dnes podle chorvatského předsednictví EU shodli, že současná pandemie nemoci covid-19 je pro zdravotnictví náročnou zkouškou, která odhalila nedostatky zvláště v zásobování léky či ochrannými prostředky.

„Musíme najít způsob, jak produkovat léky uvnitř EU a zajistit, aby občané i nemocnice měli přístup k zásadním léčivům za všech okolností,“ prohlásila po jednání eurokomisařka pro zdravotnictví.

Důležité je sdílení informací

Podle některých kritiků povede snaha o větší soběstačnost ke zdražení medikamentů, zástupci vlád členských zemí však s podobným rizikem počítají. Evropská komise by užší spolupráci na výrobě léků měla připravit v průběhu letošního roku.

„Na půdě EU již dlouhodobě prosazuji, že Evropa musí být co se týče léků více soběstačná. Proto velmi vítám, že v rámci EU začneme pracovat na nové lékové a průmyslové strategii,“ uvedl po jednání český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Evropským nemocnicím hrozí nedostatek léků pro pacienty s koronavirem

Nemocnicím v Evropské unii v důsledku omezení v obchodu a vytváření nadměrných zásob v členských zemích hrozí nedostatek léků pro pacienty trpící nemocí covid-19.

Šéf Evropské lékové agentury (EMA) Guido Rasi během konference s ministry podotkl, že státy Unie musí napříště lépe sdílet informace o tom, zda jim dochází určitý typ léku.

Evropská komise v dubnu zřídila fond rezerv zdravotnického vybavení pro nouzové situace, ze kterého začala poskytovat členským zemím první dodávky roušek pro lékaře a zdravotníky.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.