Ministři zahraničí zemí EU odsoudili turecké kroky vůči migrantům. Zavázali se poskytnout další pomoc

[© European Union, 2020]

Evropská unie v červnu uspořádá dárcovskou konferenci pro Sýrii. Po dnešním mimořádném jednání ministrů zahraničí členských zemí to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Ministři dnes odsoudili turecké otevření hranic směrem do Evropy uprchlíkům jako nepřípustný tlak a vyzvali Ankaru, aby se vrátila k dodržování migrační dohody z roku 2016. Zároveň vyjádřili plnou podporu Řecku, Bulharsku, Kypru a dalším zemím na vnějších hranicích EU, které čelí masivnímu přílivu migrantů.

V této souvislosti ministři zahraničí rovněž podpořili kroky Komise na pomoc Řecku a zavázali se dále spolupracovat se zeměmi Západního Balkánu i s mezinárodními organizacemi.

„Potřebujeme s Tureckem komunikovat o budoucím partnerství a zároveň zajistit, že bude plnit své závazky z dohody z roku 2016,“ uvedl před dnešním zasedáním v Záhřebu český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Závazky vůči EU plníme, říká turecký velvyslanec. Zneužíváte zoufalé lidi, oponuje jeho řecký protějšek

Nápor migrantů mířících z Turecka do Řecka se stupňuje, země svádí diplomatický i mediální souboj. Přinášíme pohled řeckého velvyslance v ČR a jeho tureckého protějšku, který má blízko k prezidentu Erdoğanovi.

EU v reakci na vývoj 29. a 30. června plánuje uspořádat v Bruselu další z řady dárcovských konferencí. Podle Borrella se jí budou moci zúčastnit i země zapojené do konfliktu, tedy Rusko a Turecko.

Unijní ministři se dnes sešli kvůli eskalaci bojů v Sýrii a vyhrocené situaci na řecko-tureckých hranicích. Ze syrské provincie Idlib v posledních týdnech po ofenzivě vládních vojsk podporovaných Ruskem prchají desetitisíce lidí.

Evropa pod tureckým tlakem

Ministři podle Borrella dnes Ankaru vyzvali, aby přestala používat migranty k vytváření politického tlaku na unijní země.

„Migranti by neměli být povzbuzováni k tomu, aby nelegálně překračovali hranice po zemi či po moři,“ uvádí se ve společném prohlášení ministrů. To se podobá tomu, které přijali ministři vnitra před dvěma dny na mimořádném zasedání.

Členské státy EU poskytnou Řecku pomoc při ochraně vnější hranice

EU finančně či vysláním policistů podpoří Řecko v jeho snaze o ochranu vlastní hranice před novým přílivem uprchlíků, shodli se ministři vnitra členských zemí. Praha podle Jana Hamáčka nepočítá s tím, že by vyhověla případné žádosti o přijetí části běženců.

Do Řecka se už týden snaží proniknout tisíce lidí po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v cestě do EU. Turecko tak de facto přestalo plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbilo přispět k zastavení migrační vlny do Evropy. Řecko nyní v reakci vyslalo na hranici policisty i vojáky a snaží se zastavit migranty i s použitím násilí.

V pasti na hranicích? Turečtí policisté mají zabránit migrantům v cestě zpět do vnitrozemí

Turecko vyšle k hranicím s Řeckem tisícovku policistů. Mají tam podle ministra vnitra Süleymana Soylua pomoci zadržet nápor tisíců migrantů, které kvůli nelegálnímu překročení hranic posílá zpět na turecké území řecká strana.

Unijní podpora potřebným

Komise ve středu přijala akční plán na podporu Řecka, který zahrnuje finanční pomoc i koordinaci policistů a expertů na řecko-turecké hranice. Zvláštní ochranu pak mají získat nedoprovázené děti. Jak konkrétně bude úkolem komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové, která tím byla dnes pověřena. Příští týden by se měla v Řecku setkat kvůli tomu se zainteresovanými subjekty.

„Tisíce nedoprovázených dětí se každý rok snaží dostat do Evropy. Jejich ochrana je prioritou této Komise. Proto jsem pověřila komisařku Johanssonovou, aby se pokusila nalézt řešení pro jejich ochranu,“ uvedla dnes předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová.

Řecko buduje uzavřené centrum pro ilegální migranty, ty bude vracet zpět do místa původu

U řecko-turecké hranice je nyní na 12 500 běženců, uvedla to agentura DPA s odvoláním na řeckou televizi Skai. Situace zde eskaluje, řecká policie včera ráno opět použila slzný plyn, aby zabránila vstupu ilegálních migrantů do země.

Zároveň už 14 evropských zemí (13 zemí EU plus Norsko) prostřednictvím unijního mechanismu civilní ochrany spuštěného Řeckem na počátku března nabídlo zemi materiální pomoc v podobě přikrývek, spacáků nebo zdravotních potřeb. Mezi nimi je i Česko coby jediná země V4.

Komise rovněž poskytla přídavných 60 milionů eur na humanitární pomoc v severozápadní části Sýrie.