Ministři vyzbrojili Ashton mandátem pro další jednání o diplomatické službě EU

Catherine Ashton, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku; zdroj: Rada EU.

Ministři zahraničí členských států EU na svém včerejším (26. dubna) zasedání v Lucemburku dali zelenou návrhu týmu kolem „ministryně zahraničí“ Unie Catherine Ashton o podobě a fungování Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Tu nyní čekají diskuse s Evropským parlamentem.

„Na jednání bylo dosaženo shody na tom, že Evropská unie je globálním hráčem a Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) by proto měla mít velmi silný, koherentní a jednotný hlas na světovém fóru,“ řekl na tiskové konferenci, která následovala po včerejší schůzce ministrů zahraničí sedmadvaceti členských států EU v Lucemburku, šéf české diplomacie Jan Kohout

Kohout a jeho ministerští kolegové totiž posvětili návrh na podobu a fungování vnější služby Unie a dali tak jeho autorce, vysoké představitelce pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Asthon, mandát pro další jednání s unijními institucemi – především s Evropským parlamentem.  

Nejdůležitější je kompromis

„Jsem potěšena, že Rada přijala politické rozhodnutí ohledně mého návrhu,“ prohlásila po lucemburském jednání „ministryně zahraničí EU“, které s těmito slovy spadl kámen ze srdce. Na návrhu budoucího vzhledu nové unijní diplomatické služby totiž její tým pracoval od loňského prosince a snažil se do výsledného dokumentu zahrnout požadavky všech klíčových hráčů – tj. Rady EU, Evropské komise, členských států a v neposlední řadě i europoslanců (budou se podílet na schvalování financování služby). 

Návrh, který včera získal od ministrů zelenou, tak proto není tím, který baronka představila na konci března (EurActiv 26.3.2010). Minulý týden se do oběhu dostala jeho nová podoba, která doznala jistých změn – např. původně zamýšlený generální tajemník/sekretář se silnými pravomocemi byl nahrazen více „kolegiálním systémem vedení“ reprezentovaným trojicí zástupců s tím, že jeden z nich by se těšil postavení „primus inter pares“ (EurActiv 23.4.2010).  

Jak EurActivu potvrdil tiskový mluvčí ministerstva zahraničí ČR Filip Kanda, hlavním mottem při vytváření EEAS je dosažení co nejlepšího kompromisu. „Je důležité dosáhnout kvalitní, ale nikoliv rychlé shody,“ uvedl Kanda a dodal, že Česká republika hodlá v průběhu dalších jednání ke vzájemnému kompromisu i nadále přispívat. 

Podle italského ministra zahraničí Franca Frattiniho se dá počítat s tím, že otázka EEAS bude jedním z témat nadcházejícího zasedání Evropské rady v červnu (17.-18. června).