Ministři financí budou jednat o projektu Galileo

Ministři financí členských států Unie se na svém dnešním setkání budou mimo jiné zabývat financováním evropského satelitního navigačního systému Galileo.

Ministři financí členských států EU dnes budou jednat o způsobu financování projektu Galileo. Poté, co neuspěl záměr financovat tento projekt částečně ze soukromých a veřejných zdrojů, se EU rozhodla využít prostředky výhradně z veřejného rozpočtu. Prozatím ale není zřejmé, odkud by se 2,4 miliardy eur potřebné na dokončení projektu Galileo měly vzít. Tato částka je nutná k tomu, aby bylo všech 30 satelitů navigační sítě umístěno na oběžnou dráhu.

V úvahu připadá několik variant: otevření odsouhlaseného finančního rámce 2007-2013, přičemž toto s sebou nese nebezpečí dalších možných změn v již tak velmi obtížně dosaženém kompromisu. Finance by se tak mohly hledat i v balíku určeném pro zemědělství nebo administrativu. Dalším řešením by mohlo být financování projekt Galileo ze stejné kapitoly jako doposud, ale finance by se ubraly jiným projektům.

Spuštění jednoho z nejvíce ambiciozních projektů v evropské historii nabralo zpoždění. Původně k němu mělo dojít v roce 2010, nicméně v současné době se hovoří o roku 2012 jako o pravděpodobném datu zahájení provozu. Na EU se již přitom tlačí USA. Američané vyvíjí třetí generaci svého navigačního systému GPS.

Celkové náklady na projekt Galileo by měly dosáhnout 3,4 miliard eur, což je třikrát méně než plánují do inovace svého systému investovat USA.

Dnešní rozhodnutí rady ministrů financí nebude konečné. Definitivně se o osudu Galilea rozhodne na prosincovém summitu EU.