Ministři chtějí bojovat s teroristickou propagandou na internetu

zdroj: Shutterstock.com

K více než milionovému davu se v neděli přidali i významní evropští politici, aby vyjádřili svůj soucit s rodinami obětí teroristických útoků v Paříži. Ještě před zahájením masivního průvodu se sešli ministři vnitra jedenácti zemí Evropské unie, aby projednali prohloubení spolupráce v boji proti terorismu. Chtějí tak zabránit teroristické propagandě a lépe sledovat pohyb radikálů.

U příležitosti nedělního pochodu proti terorismu se v Paříži sešli ministři vnitra evropských zemí, kterých se nejvíce dotýká problém tzv. „zahraničních bojovníků“. Celkově se jedná o jedenáct zemí především západní části Evropské unie. Na jednání bylo přizváno i Polsko. Český ministr vnitra Milan Chovanec se schůzky nezúčastnil.

Po tom, co byla francouzská metropole ochromena útokem na karikaturisty z magazínu Charlie Hebdo, se hlavním tématem schůzky stal boj proti terorismu. Konkrétně ministři jednali o možnostech, jak zabránit radikálním islámským bojovníkům volně cestovat v rámci Evropské unie i za její hranice.

Po pařížských útocích vzrostly i obavy z rozmáhající se propagandy terorismu na internetu, kterou využívají islámští radikálové, například aby verbovali do svých řad nové stoupence.

Jeden z návrhů se týká vzájemné výměny informací o cestujících v letadlech. Opatření je již na stole, ale je v současnosti zablokováno Evropským parlamentem kvůli obavě z porušování osobní svobody a soukromí. Další možností by mohlo být znovu zavedení kontrol na vnitřních hranicích Unie. Při boji proti terorismu by se podle ministrů měla více využívat práce Europolu, Eurojustu a Interpolu.

„Evropská unie by měla prozkoumat možnosti, jak zlepšit bezpečnost na vnějších hranicích, aby bylo možné ve větší míře sledovat určité cestující,“ řekl lotyšský ministr vnitra Rihards Kozlovskis. Podle něj by se tak mělo dít, bez toho aniž by byl omezen hladký přechod přes hranice.

Podle lotyšského ministra vnitra je však výměna informací o cestujících, zejména pak záznamy o jejich jménech, nutností. Lotyšské předsednictví chce začít rozhovory se zástupci Evropského parlamentu týkající se této problematiky co nejdříve, uvedl Kozlovskis.

Pařížské schůzky se zúčastnil i americký ministr spravedlnosti Eric Holder, nebo kanadský ministr pro veřejnou bezpečnost Steven Blaney.

Autor: Eliška Kubátová