Minimální mzda v Řecku poklesla, i tak je dvojnásobně vyšší než v ČR

zdroj: Shutterstock.com

Česká minimální mzda je v EU čtvrtá nejnižší, přestože na počátku ledna došlo k jejímu zvýšení. ČR tak předběhla pouze Litvu, Rumunsko a Bulharsko. Ukázal to aktuální průzkum Eurostatu, podle kterého je také Řecko jedinou zemí, kde se minimální mzda za posledních sedm let snížila, stále je ale dvakrát vyšší než v ČR.

Česká republika má s 332 eury měsíčně čtvrtou nejnižší minimální mzdu v Evropské unii, hůř na tom jsou už jen v Litvě, Rumunsku a posledním Bulharsku (184 eur, tedy cca 5.100 Kč). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat, který stav hodnotil k lednu 2015. Minimální mzda je tak v ČR jedna z nejnižších, přestože 1. ledna došlo k jejímu zvýšení z 8.500 Kč na 9.200 Kč.

Jedinou zemí, která zaznamenala pokles minimální mzdy, je Řecko, jehož nově zvolená levicová vláda v čele s Alexisem Tsiprasem se snaží tento trend změnit a vrátit minimální mzdu ze současných 684 (téměř 19.000 Kč) na 751 (20.800 Kč) eur měsíčně. Od roku 2008 řecká minimální mzda sice poklesla o 14 %, přesto je víc než dvojnásobně vyšší než v České republice.

Kromě Řecka a Irska, které zůstalo na stejné hodnotě, se minimální mzda od roku 2008 ve všech evropských zemích zvýšila. Z nejvýraznějšího nárůstu se může těšit Rumunsko (+95 %), Bulharsko (+64 %), nebo Slovensko (+58 %), jehož minimální mzda je o 48 eur (cca 1.300 Kč) vyšší než v České republice.

Mezi země s měsíční minimální mzdou nad 1000 eur patří například Irsko, Německo, Belgie, Nizozemsko, nebo Lucembursko (1923 eur, cca 53.000 Kč), které je na vrcholu pomyslného žebříčku. Lucemburský zaměstnanec, který dosáhne pouze na minimální mzdu, tak dostane o 90% víc než člověk ve stejné situaci v Bulharsku. Statistika tak ukazuje, že rozdíly mezi jednotlivými zeměmi EU, co se týče úrovně minimálních mezd, jsou obrovské.  

Průzkum Eurostatu se týká pouze 22 zemí EU. Zbylých šest států, kam patří například Švédsko, Finsko, Rakousko nebo Itálie, institut minimální mzdy zatím zavedený nemá. O to se snaží předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který svůj plán na stanovení minimální mzdy ve všech členských zemích představil už před svým zvolením do čela Komise.

Autor: Eliška Kubátová/ EurActiv.com