Miliardy pro ruskou propagandu. Kreml opět navyšuje rozpočet Sputniku a Russia Today

@ Shutterstock.com/Andrey Burmakin

Ruská vláda plánuje napumpovat do svých stanic vysílajících do zahraničí další miliardy rublů. Letos do rozpočtů stanic Russia Today a Sputnik přidá nových zhruba 8,5 miliardy rublů (cca 3,2 miliardy korun).

Rozpočet na provoz agentury a rádia Sputnik (dříve Hlas Ruska) i televizní stanice Russia Today, především na vysílání v angličtině, přitom Kreml výrazně navyšoval už vloni. Sputnik díky finanční injekci například otevře plnohodnotnou pobočku ve skotském Edinburghu, napsaly britské Timesy.

Hledáme charismatické moderátory

Už vloni v létě kremelský Sputnik v Edinburghu otevřel kancelář a začal poptávat rozhlasové techniky a IT experty. Letos na konci července již Sputnik zveřejnil i inzerát s poptávkou po moderátorech svého rozhlasového vysílání. „Hledáme charismatickou osobnost pro naši novou rozhlasovou stanici, která brzy začne vysílat z Edinburghu.“

Celkové výdaje Kremlem řízených informačních toků mířících z Ruska do zahraničí (televize RT, on-line a rádio Sputnik) představují podle oficiálního ruského státního rozpočtu 255 miliónů liber, napsaly Sunday Times. Oproti roku 2015 šlo o nárůst o 104 miliónů liber. O podobnou sumu se má podpora „hlasu Ruska“ navýšit i nyní.

Sputnik provozuje zpravodajské weby a rozhlasové vysílání ve třiceti různých jazycích. „Agentura Sputnik vyplňuje unikátní mezeru dodavatele alternativního zpravodajského obsahu a rozhlasu v jedné osobě. Kompletně se orientuje na zahraniční posluchače,“ stojí na webových stránkách Sputniknews.

Sputnik se řadí mezi přední proruské propagandistické weby i v Česku. Přes satelitní či kabelové vysílání je i v tuzemsku běžně dostupné televizní vysílání Russia Today. To má podle odhadů celosvětový zásah až 600 miliónů diváků.

Celý text najdete na webu Hlídacípes.org.