Migrační krizi slovenský návrh zřejmě nevyřeší

migrační krize

Robert Kaliňák @ European Unon, 2016

Slovensko přišlo s novým plánem pro řešení migrační krize. Členské státy EU však volají po jiné alternativě. Návrh nepodporuje ani Malta, která od Nového roku přebírá předsednictví v Radě EU.

Návrh Slovenska vyřešit migrační krizi pomocí „efektivní solidarity“ nezískal podporu členských států EU. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák prezentoval tento plán při čtvrteční neformální večeři v Bruselu.

Slovensko jako předsedající stát Rady EU se chopilo ambiciozní snahy přijít s alternativním řešením migrační krize. Již v září tohoto roku představilo na neformálním setkání v Bratislavě návrh takzvané flexibilní solidarity. Od té doby byla „flexibilní“ solidarita upravena na solidaritu „efektivní“. Návrh však všechny členské státy při čtvrtečním jednání nepřesvědčil.

„Všichni v podstatě říkali, že je to dobrý základ pro další diskusi,“ zhodnotil jednání slovenský ministr Kaliňák.

Efektivní solidarita místo povinných kvót

Euractiv.sk informoval o tom, že návrh efektivní solidarity neobsahuje povinné přerozdělování migrantů a žadatelů o azyl. Stavět by měl na třech pilířích odpovídajících „normálním“, „zhoršujícím se“ a „vážným“ okolnostem.

V případě „zhoršujících se“ podmínek by mohl každý členský stát poskytnout adekvátní pomoc v různé podobě. Některé země by se tak podílely na řešení krize pouze finančně. Kaliňák však přiznal, že některé státy EU nesouhlasí s tím, že by se solidarita projevila pouze investováním peněz.

Za „vážných“ okolností by pak Unie mohla zavést dodatečná opatření na dobrovolném základě. Řešením by mohlo být i sdílení zařízení pro žadatele o azyl. Bratislava tímto návrhem chtěla poukázat na příklad spolupráce s Rakouskem, kdy na základě společné dohody sousedních států našlo na Slovensku dočasné bydlení několik stovek migrantů žádajících o azyl v Rakousku.

„Na Slovensku jsme měli 1200 žadatelů o azyl ze Sýrie, kteří se u nás se nedopustili žádného bezpečnostního incidentu,“ vysvětlil Kaliňák. Podle slovenského ministra vnitra nedošlo ani ke druhotné migraci, tedy pohybu osob mezi členskými státy EU. „Tranzitní země jako Slovensko tak mohou přispět k odlehčení nejzatíženějších zemí,“ dodal Kaliňák.

Součástí návrhu je i reforma dublinského systému EU, který určuje stát zodpovědný za řešení žádosti o azyl. „Musíme co nejdříve revidovat dublinský systém, který již od začátku nefunguje správně. Politická vůle k tomu nechybí,“ prohlásil eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopoulos. Komisař je však na rozdíl od slovenských politiků zastáncem mechanismu povinných kvót.

Malta chce migrační krizi řešit stálým mechanismem

Slovenské předsednictví Rady EU se chýlí ke konci a od nového roku ho chopí Malta. Ta přitom slovenský návrh nepodporuje.

„Oceňuji, že flexibilní solidaritu nahradila solidarita efektivní,“ prohlásil v Bruselu maltský ministr Carmelo Abela. Vůči slovenskému návrhu je přesto skeptický. „Musíme mít mechanismus na stálém základě, nemůžeme o tom diskutovat vždy, kdy nastane krize,“ uvedl Abela.

Slovensko má v plánu zahrnout připomínky ostatních členských států do nové verze návrhu, který představí na prosincovém summitu v Bruselu.