Migrační krize nekončí. Unie řeší, jak nakládat s žadateli o azyl

navracení migrantů

@ Pixabay

Europoslanci mají na stole reformu směrnice, která řeší navracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do země původu. Nová opatření se chystají i pro transfery migrantů mezi členskými zeměmi EU.

Neúspěšní žadatelé o azyl mají být navráceni zpět do země původu. Členské státy se však při navracení migrantů řídí směrnicí z roku 2008, kterou lze vzhledem k vývoji migrační krize považovat za zastaralou. Komise proto navrhla reformu této směrnice a představila nový plán pro navracení.

Členské státy by měly získávat více financí na provádění návratů a dále by měly mezi sebou lépe sdílet informace. Komise chce také v co nejbližší době dokončit jednání o zpětném přebírání migrantů se zeměmi Afriky a Blízkého východu.

Evropská unie má uzavřeno celkem sedmnáct dohod o zpětném přebírání, a to s Ruskem, Ukrajinou, Moldavskem, Gruzií, Arménií, Ázerbájdžánem, Tureckem a zeměmi západního Balkánu a také s Hongkongem, Macaem, Srí Lankou, Pákistánem a Kapverdami. Další dohody jsou v jednání, a to zejména s africkými zeměmi.

Jedná se o takzvané readmisní dohody upravující předávání občanů, kteří neoprávněně vstoupili či nelegálně pobývají na území jedné ze smluvních stran, do země jejich původu či nejbližší země tranzitu.

Máte jasno v pojmech k migraci? Nahlédněte do našeho glosáře. Více >>>>

Návratovou politiku řeší europoslanci

Revizí návratové směrnice se dnes zabývali europoslanci z výboru pro občanské svobody spravedlnost a vnitřní věci.

„Členské státy chtějí čím dál více uplatňovat readmisní dohody. Nevládní organizace po však nás chtějí, abychom se měli v souvislosti s readmisními dohodami na pozoru,“ upozornila francouzská europoslankyně Marie-Christine Vergiatová (GUE/NGL). Země, se kterými Unie uzavírá dohody, jsou podle europoslankyně mnohdy nestabilní a nezaručují dodržování základních lidských práv.

Evropská komise však na navracení prostřednictvím sjednaných smluv trvá. „Dohody fungují dobře,“ uvedl při jednání výboru Ioan-Dragos Tudorache, zástupce Evropské komise.

Zastavte navracení migrantů do Maďarska, volá UNHCR

Součástí azylové politiky EU je také dublinské nařízení spočívající v navracení žadatelů o azyl do první členské země, do které vstoupili. I transfery migrantů mezi členy EU však mohou být problematické. Dříve se jednalo zejména o přesuny migrantů do Řecka, které žádosti nezvládalo posuzovat. Nyní se problém týká Maďarska.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval členské státy EU, aby přestaly do Maďarska navracet migranty. Podmínky v Maďarsku se podle něj výrazně zhoršily. Může za to mimo jiné nový zákon, který žadatelům o azyl omezuje svobodu pohybu. Všichni zadržení migranti včetně mladistvých tak budou muset pobývat v pohraničních táborech.

„Apeluji na státy, aby pozastavily transfery migrantů do Maďarska na základě dublinského nařízení, dokud tamní politika a praxe nebude v souladu s evropským a mezinárodním právem,“ prohlásil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Dublinské nařízení podobně jako návratovou směrnici čekají v budoucnu úpravy. Jeho reformou, která má za cíl ulevit hraničním státům EU, se nyní zabývá výbor pro občanské svobody.