Migrační krize na hranicích Francie a Británie: Země od EU obdrží stamiliony eur

zdroj: Rada EU

Francie a Británie přes veškeré snahy migrační krizi v lamanšském tunelu, přes který se přistěhovalci snaží dostat z francouzské pevniny na britské ostrovy, nezvládají. Pomocnou ruku jim proto nabízí Evropská komise, a to ve formě finančních prostředků nebo pomoci při urychlení azylových řízení.

Situace ve francouzském přístavu Calais, do kterého přichází tisíce nelegálních migrantů snažících se následně dostat přes Eurotunel do Velké Británie, se v posledních dvou týdnech vyhrotila natolik, že na její zvládnutí síly pouze těchto dvou dotčených zemí nestačí.

Přes tunel, který vede pod Lamanšským průlivem, se totiž snaží dostat stovky, někdy dokonce tisíce, migrantů každou noc. Za poslední měsíc už devět běženců na riskantní cestě do Británie zemřelo. Francie a Británie proto zpřísnily bezpečnostní opatření v podobě posílení bezpečnostních plotů či navýšení počtu policejních hlídek.

Abychom vyřešili problém, který převyšuje národní hranice, musíme jednat jednotně

Už minulý týden obě země vyzvaly ostatní státy EU, aby pomohly s řešením kritické situace s tím, že se jedná o problém celé Unie. Včera podporu ze strany Bruselu přislíbil komisař pro migraci a vnitřní věci Dimitris Avramopoulos. Bude se jednat především o pomoc finanční, ale i technickou.

Finanční, ale i technická pomoc

První část finanční injekce nyní poputuje do Francie. Podle slov Avramopoulose země obdrží 20 milionů eur (540 milionů korun) z prostředků Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF). Británie prý již 27 milionů eur od Komise získala.

Tyto finanční prostředky budou do zemí zaslány z celkového objemu 266 milionů eur pro Francii a více než 370 milionů eur pro Británii, a to v období let 2014-2020, píše komisař ve svém včerejším prohlášení.

Očekávám, že konkrétní výsledky přinese summit s africkými zeměmi, který se bude konat ve Vallettě 11. až 12. listopadu

Komise rovněž nabídla pomoc technického charakteru, včetně poskytnutí pomocné ruky při zpracování žádostí o azyl prostřednictvím Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu (European Asylum Support Office – EASO).

„Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU, Frontex, může pomoci identifikovat a registrovat přistěhovalce, spolupracovat se zeměmi původu a tranzitu tak, aby se urychlilo vydávání cestovních dokladů potřebných pro návrat, a zároveň může koordinovat a financovat společné návratové operace,“ dodal Avramopoulos.

Summit ve Vallettě

Komisař ve svém prohlášení také připomněl, že Evropa čelí migrační krizi mimořádných rozměrů, která je velmi úzce spojena s konflikty vyskytujícími se v širší periferii evropského kontinentu. „To je důvod, proč musíme všichni udělat víc. Abychom vyřešili problém, který převyšuje národní hranice, musíme jednat jednotně.“

Větší úsilí je podle Komise zapotřebí vyvinout v rámci spolupráce se třetími zeměmi, odkud, nebo přes které migranti prchají. S těmito státy musí EU jednat především o dohodách týkajících se zpětného přebírání a návratu migrantů.

„Očekávám, že konkrétní výsledky přinese summit s africkými zeměmi, který se bude konat ve Vallettě 11. až 12. listopadu,“ uvedl Avramopoulos. Uspořádání mezinárodního summitu pro migraci navrhla v dubnu Evropská rada s cílem projednat migraci se svými africkými partnery.

Setkání ve Vallettě se kromě posílené spolupráce v oblasti návratové politiky zaměří například na lepší zacílení rozvojové spolupráce a investic v Africe.

Autor: Eliška Kubátová