Mezi vakcínou firmy AstraZeneca a případy trombóz je souvislost, připustil zástupce EMA

© EPA-EFE/TOMS KALNINS

Podle šéfa vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín, to dnes řekl italskému deníku Il Messaggero. Dodal ale, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravku. Vyjádření by podle něj EMA měla poskytnout během „několika hodin“.

„Je stále obtížnější tvrdit, že neexistuje žádná souvislost mezi vakcínou AstraZeneky a velmi vzácnými případy neobvyklých krevních sraženin,“ prohlásil Cavaleri. „Podle mého názoru můžeme nyní říci, že je jasné, že tam spojitost s vakcínou je. Co přesně tuto reakci způsobuje, ale zatím nevíme,“ dodal k vyšetřování případů trombóz, které se po očkování vyskytly u lidí pod 55 let, zejména u žen.

Vakcínu, kterou vyvinula švédsko-britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, schválila pro nouzové použití k očkování proti covidu-19 Evropská komise na základě doporučení EMA 29. ledna.

EU vůči AstraZenece přitvrdí. S Británií se chce dohodnout

Evropská komise dnes slíbila rázný přístup v omezení exportu covidových vakcín firmě AstraZeneca, dokud nezačne plnit své závazky vůči EU. Eurokomisař Thierry Breton prohlásil, že do té doby nebude společnost vyvážet vakcíny vyráběné v podnicích v Unii.

V polovině března zhruba polovina zemí EU pozastavila očkování touto vakcínou (nebo některou její šarží) kvůli podezřelým ojedinělým úmrtím na následky krevních sraženin, které se vyskytly u některých očkovaných osob.

Většina zemí očkování opět obnovila poté, co 18. března EMA uvedla, že vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. „Výbor dospěl k závěru, že vakcína není spojena s celkovým zvýšením rizika vzniku tromboembolie nebo krevních sraženin,“ sdělila v březnu na tiskové konferenci šéfka EMA Emer Cookeová. Agentura tehdy nicméně připustila, že definitivně vyloučit spojitost zdravotních problémů s vakcínou umožní až další zkoumání.

AstraZeneca je bezpečná, potvrdila Evropská léková agentura. Šetření ale bude pokračovat

Evropská léková agentura (EMA) dokončila šetření vakcíny od firmy AstraZeneca poté , co se u několika očkovaných osob objevily závažné případy krevních sraženin. Podle EMA je vakcína bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Podle Cavaleriho je hodnocení a vyšetřování případů stále „daleko od dokončení“. Šéf vakcinační strategie EMA dodal, že agentura tento týden poskytne „předběžné vyjádření“. Nebude ale zatím zřejmě schopna upřesnit věkové kategorie, v nichž se očkování nedoporučuje. K omezení očkování vakcínou od firmy AstraZeneca mladších ročníků už přistoupily některé unijní země. Například Nizozemsko a Německo vakcínu používají jen pro osoby starší 60 let.

Vakcínou AstraZeneky se očkuje i v Česku, které používání tohoto přípravku nepozastavilo ani neomezilo.

Babiš svým postojem připravil ČR o desetitisíce dávek vakcíny. Ostudná porážka, píše Politico

Výsledek jednání velvyslanců o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín proti covidu-19 přineslo ostudnou porážku rakouského kancléře Sebastiana Kurze, českého premiéra Andreje Babiše a šéfa slovinské vlády Janeze Janši. Napsal to portál Politico.