Merkelová si znovu získává důvěru Němců. Může za to obrat v migrační politice

německé volby

@ European Union, 2017

V roce 2015 Angela Merkelová otevřela hranice Německa uprchlíkům a ztratila tím důvěru Němců. Podle posledních průzkumů se však zřejmě znovu stane německou kancléřkou. Co stojí za jejím návratem na výsluní?

Zatímco před několika měsíci byla popularita Angely Merkelové (CDU) téměř na dně, nyní se zdá, že ji Němci 24. září opět zvolí kancléřkou.

„Co se stalo v roce 2015, už se nesmí opakovat,“ prohlásila Merkelová před posluchači několika německých měst, které navštívila v rámci své předvolební kampaně.

Před dvěma lety Merkelová otevřela německé hranice uprchlíkům ze Sýrie. Koncem roku 2015 tak přišlo do Německa 890 tisíc žadatelů o azyl, řada z nich bez řádné kontroly identity. Merkelová si tím vysloužila obrovskou vlnu kritiky, a to nejen od Němců, ale i od ostatních evropských zemí. V Německu pak navíc došlo k teroristickým útokům a její popularita klesla téměř o 30 %.

Kancléřka se ale nyní opět vrací na výsluní. Svědčí o tom předvolební průzkumy, které ovládla koalice CDU se svou bavorskou konzervativní odnoží CSU.

Němci jsou navíc se současným stavem země spokojeni. Informoval o tom výzkum německé nadace Bertelsmann Stiftung, podle kterého si až 59 % Němců myslí, že země je nyní na správné cestě.

Politika otevřených hranic končí

Kancléřce se podařilo obnovit důvěru lidí především změnou postoje k migrační krizi. Svou novou rétorikou si získala zpět voliče, kteří ji v roce 2015 odsoudili, stejně jako ty, kteří její otevřenost podporovali.

„Merkelová už dále nepokračuje v politice otevřených hranic, což perfektně odpovídá náladě, která nyní panuje v zemi,“ vysvětlil Robin Alexander, autor bestselleru o chování německé vlády v časech uprchlické krize.

„Mnoha lidem se představa Německa jako země s humanitním duchem líbí. Zároveň ale vědí, že Německo už nemůže vítat uprchlíky jako doposud. Přesně na tyto pocity Merkelová cílí,“ dodal Alexander.

Jan Zahradil: Merkelová je pro Česko lepší varianta. Více >>>>

Kancléřka znovu symbolem stability

Za návratem Merkelové však stojí i řada událostí, které se odehrály mimo Německo. Jedná se například o hlasování o brexitu či vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Právě tyto výrazné změny ve světové politice vedli Němce k tomu, že začali znovu vnímat Merkelovou jako symbol stability. Alespoň to tvrdí výzkum nadace Bertelsmann Stiftung.

Uzavřením balkánské migrační cesty se navíc zmírnila migrační vlna směřující do Německa. Za loňský rok žádalo v zemi o azyl zhruba 280 tisíc osob, tedy zhruba třetina oproti roku 2015. Výrazné snížení počtu žadatelů se očekává i letos.

Merkelové přispívá také fakt, že většina tradičních politických stran její otevřený přístup k migrantům podporovala. Výjimkou nejsou ani sociální demokraté (SPD) v čele s Martinem Schulzem, největší volební rivalové koalice CDU/CSU.

Politika otevřenosti však vyvolala v zemi silnou vlnu protiimigrantské rétoriky. Těží z toho zejména krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), která podle posledních průzkumů poprvé obsadí křesla v německém parlamentu. Podle průzkumů by mohla získat až 11 % a zařadit se tak na třetí místo za CDU/CSU a SPD.

S využitím EurActiv.com.