Merkelová se dohodla se Seehoferem na zřízení tranzitních center u rakouských hranic. Co na to Rakousko a Česko?

Angela Merkelová a Horst Seehofer [© Commons.Wikimedia.org/Michael Lucan]

Spor uvnitř německé vládní konzervativní unie CDU/CSU je prozatím u konce. Řešením je výstavba tranzitních center u rakouských hranic. Rakousko zatím s podporou německé kompromisní dohody váhá. Ani němečtí koaliční sociální demokraté (SPD) nepřijali výsledek sporu s nadšením. Čeští politici oceňují, že dohoda odráží posun v postoji Německa k migrantům.

V pondělí dosáhla německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) a ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) kompromisního řešení svého migračního sporu. Výsledek počítá se zřízením tranzitních center u rakouských hranic, odkud budou migranti registrovaní jinde v EU vraceni.

Spor ohrožoval nejen budoucnost spolkové vlády, ale i tradiční unii sesterských vládních stran Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové a Seehoferovy bavorské Křesťanskosociální unie (CSU).

V reakci na to podle agentury APA připravuje rakouská vláda opatření k ochraně své jižní hranice. Ve společném stanovisku to dnes oznámili kancléř Sebastian Kurz, vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl.

Rakousko chce chránit své hranice

Rakušané zároveň sdělili, že očekávají rychlé objasnění pozice německé vlády. Ujistili přitom, že rakouská vláda je každopádně připravena na veškeré možné scénáře.

„(Rakouská) spolková vláda je připravena zejména zavést opatření k ochraně naší jižní hranice,“ konstatuje se podle APA ve stanovisku.

„Německé úvahy opět dokazují, jak důležitá je společná ochrana vnějších evropských hranic, a potvrzuje se oprávněnost rakouského stanoviska, že Evropa bez vnitřních hranic je možná pouze s fungujícími vnějšími hranicemi,“ uvedli Kurz, Strache a Kickl.

Rakouská vláda s podporou kompromisu váhá

Stále ale není jasné, zda Rakousko dohodu mezi CDU a CSU podpoří. Seehofer dnes dopoledne hovořil s Kurzem a konstatoval, že u něj zaznamenal zájem na „rozumných řešeních“.

Večer ovšem Kurz na společné tiskové konferenci se Strachem a Kicklem zdůraznil, že Rakousko nebude po německém kompromisu akceptovat dohody, které jdou na jeho vrub. Podobně se vyjádřil i šéf protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Strache.

Kickl ve zjevné narážce na kancléřku Merkelovou zdůraznil, že Rakousko nesmí ještě víc než dosud „nést dědictví pomýlené vítací kultury, která je v Evropě spojena s určitými jmény“.

Seehofer bude ve čtvrtek o dohodě jednat s Kurzem ve Vídni. Jednáním mají být přítomni i Strache a Kickl.

Kromě toho chce Seehofer ještě dnes hovořit se svým italským protějškem Matteem Salvinim, který dosud kategoricky odmítal opětovné přijímání žadatelů o azyl.

„Mluvíme samozřejmě také s Itálií. Nejdřív musíme sami vědět, co chceme,“ podotkl Seehofer.

Migrace není jen italský problém. Buď nám Evropa pomůže, nebo najdeme jiná řešení, říká Salvini

Evropská unie musí pomoci Itálii vypořádat se s příchody migrantů ze severní Afriky, v opačném případě se země bude nucena poohlédnout po jiných řešeních. Prohlásil to dnes nový italský ministr vnitra Matteo Salvini,

Rakouská ministryně Karin Kneisslová dnes v lucemburském Schengenu upozornila, že nové plány budou nastolovat celou řadu právních i politických otázek.

„My jsme do toho nebyli nikdy zapojeni. A teď čekáme na další podrobnosti z německé strany,“ prohlásila Kneisslová a dodala, že ještě neví, zda se Rakousko k dohodě připojí.

Ostře dnes azylový kompromis CDU/CSU kritizoval šéf opozičních rakouských sociálních demokratů (SPÖ), exkancléř Christian Kern.

„Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska,“ řekl Kern serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Spoluodpovědný je však údajně také Kurz, který se podle Kerna do vnitroněmeckého sporu vměšoval a nyní mu za to byl vystaven účet.

Neshody v Německu přetrvávají

Kompromisní opatření Merkelové a Seehofera nebyla s nadšením přijata ani německými sociálními demokraty (SPD), kteří tvoří s CDU/CSU vládní koalici.

Podle předsedkyně SPD Andrey Nahlesové je v dohodě ještě řada otevřených otázek. Politička je přesvědčena, že pro naplnění ujednání mezi CDU a CSU je především zapotřebí dohoda s Rakouskem a Itálií.

Zřízení transitních center na saských hranicích s Českem a Polskem dnes nevyloučil saský ministerský předseda Michael Kretschmer (CDU). „Pokud se to osvědčí, proč by to nemělo být použito na jiných hraničních přechodech,“ citovala Kretschmera DPA.

Saská SPD, která se podílí na saské velké koalici, však taková opatření rozhodně odmítá.

Jaká je pozice Česka?

Pondělní kompromis německých politiků dává podle premiéra Andreje Babiše (ANO) najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu.

„Snad to Itálie a Řecko pochopí a zavřou hranice,“ dodal Babiš na sociálních sitích.

Další čeští politici hodnotili kompromis na dotaz ČTK jako posun v postoji Německa k migrantům a pozitivní věc, někteří by naopak uvítali evropské řešení a mluví o komplikacích pro turisty či lidi cestující za prací přes hranice.

„Znamená to, že Německo už netahá migranty do Evropy,“ uvedl poslanec ČSSD Ondřej Veselý ČTK. Krok bude podle něj i zpětnou vazbou pro země, odkud migranti do Evropy míří.

„Bude jasné, že už to není otevřená náruč, že nemají chodit v takových počtech,“ řekl člen sněmovního evropského výboru. Česka se podle něj vracení migrantů nedotkne, protože není zemí, kde by žádali o azyl poprvé.

Zahradil: Pokud se ‚tranzitními centry‘ má zastavit tok migrantů do Německa z Rakouska, může hrozit, že se migrační trasa do Německa odkloní přes ČR.

Česká vláda by měla podle europoslance Jana Zahradila (ODS) urychleně prozkoumat, jaké dopady bude mít německý krok na ČR.

„Pokud se ‚tranzitními centry‘ má zastavit tok migrantů do Německa z Rakouska, může hrozit, že se migrační trasa do Německa odkloní přes ČR. V tom případě musíme být připraveni na ochranu hranic s Rakouskem. Je proto třeba pozorně sledovat i opatření na rakouské straně a reagovat adekvátně,“ uvedl Zahradil.

Dohoda o migraci Dublin IV je na dosah, Merkelovou budou tlačit ke kompromisu, říká odborník

Diskuse o reformě azylové a imigrační politiky EU jde do finále. Již ve čtvrtek se sejdou v Bruselu lídři EUí, od kterých se očekává, že se shodnou na kompromisu. Podle odborníka Hrabálka na tom má podíl i situace v Německu.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK sdělil, že kompromis řeší vnitropolitickou situaci v Německu.

„Očekávám, že podobný režim nastaví i Rakousko a možná i další země. A předpokládám také, že se nebude jednat o krátkodobé řešení. Bohužel. Doplatí na to především turisté, lidé cestující přes hranici za prací a dopravci,“ napsal Ženíšek v textové zprávě.

Farský: Pokud se bude řešení evropského problému nechávat na řešení jednotlivých států, bude výsledek vždy složitější, dražší a obavám se i v konečném důsledku oslabující EU i Česko.

Předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský by raději hledal společná evropská řešení.

„Pokud se bude řešení evropského problému nechávat na řešení jednotlivých států, bude výsledek vždy složitější, dražší a obávám se i v konečném důsledku oslabující EU i Česko,“ napsal Farský ČTK.