Merkelová a Macron chtějí posílit roli EU ve světě, efektivněji bojovat s migrací a vytvořit společný rozpočet eurozóny

Angela Merkelová a Emmanuel Macron [© European Union, 2017]

Dnešní setkání lídrů Německa a Francie se neslo v duch posílení zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky EU a zamýšlené reformy eurozóny. Shodli se, že v zahraniční politice EU nebude nutný jednomyslný souhlas. V ekonomické oblasti zase chtějí vytvořit Evropský měnový fond a samostatný rozpočet pro země platící eurem. V otázce migrace požadují efektivnější a jednotnější řešení.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron chtějí užší zahraniční politiku Evropské unie, v níž nebude nutné vždy rozhodovat jednomyslně. Požadují také vytvoření společných intervenčních sil a větší solidaritu při řešení problematiky migrace.

Oba politici to dnes řekli na tiskové konferenci po společném jednání na zámku Meseberg severně od Berlína.

Evropa musí být ve světě viditelnější

„Otevíráme novou kapitolu,“ prohlásila Merkelová po několikahodinovém rozhovoru s Macronem o reformách Evropské unie a eurozóny. „Potřebujeme evropské odpovědi. Vede nás vědomí, že Evropa musí najít svoje místo v multilaterálním světě,“ poznamenala.

Aby se Evropská unie mohla důrazněji zasazovat za svá přesvědčení, za mír nebo životní prostředí, potřebuje podle obou politiků užší spolupráci v zahraniční, bezpečnostní a obranné politice. EU musí být podle Merkelové v těchto oblastech schopná rozhodnějšího postupu a jednotnějšího vystupování.

Merkelová: Evropa musí najít svoje místo v multilaterálním světě.

„Jsme za jedno, že potřebujeme nové nástroje v oblasti zahraniční politiky, že se musíme zasazovat za to, abychom vždy nepotřebovali jednomyslnost,“ zdůraznila.

https://twitter.com/GermanyintheEU/status/1009096217526235141

Německo i Francie chce navracet migranty do zemí, kam prvně v Evropě vstoupili

Osmadvacítka musí také reformovat svůj azylový systém, který by měl být podle Macrona efektivnější a solidárnější. Součástí změn má být výrazné posílení Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex), srovnání azylových standardů i lepší spolupráce se zeměmi původu běženců a podpora těchto států.

„Naším cílem zůstává evropská odpověď na tuto výzvu,“ řekla Merkelová, která zároveň připustila, že hledání takové odpovědi je nadále složité.

„Věříme v evropskou odpověď na výzvy, které před nás staví migrace,“ poznamenal zase Macron. Merkelové přislíbil spolupráci, pokud jde o vracení migrantů z německých hranic do Francie. Obě země se podle něj vzájemně ujistily, že podporují rychlý návrat běženců do zemí EU, v nichž byli registrováni.

Macron: Věříme v evropskou odpověď na výzvy, které před nás staví migrace.

Merkelová je v otázce vracení části migrantů z německých hranic pod velkým tlakem koaliční Křesťanskosociální unie (CSU). V příštích dvou týdnech chce o tématu jednat i s dalšími státy.

Macron k rozsáhlým reformám Evropské unie vyzval loni v září jen několik dnů po německých parlamentních volbách. Odpovědi z Německa se ale dlouho nedočkal, protože ve Spolkové republice až do letošního jara vznikala nová vláda. Ani po opětovném jmenování Merkelové do funkce kancléřky z Německa nepřišla žádná rozhodná reakce na Macronovy návrhy, protože Berlín nebyl v řadě oblastí ochoten jít tak daleko jako Paříž. Nakonec ale obě strany našly společnou řeč.

Nový rozpočet eurozóny přijde v roce 2021

Německá kancléřka a francouzský prezident našli také shodu ohledně vytvoření rozpočtu eurozóny, z něhož chtějí v příštích letech financovat hlavně investice ve členských zemích.

„Našli jsme dobré řešení, zasazujeme se o rozpočet eurozóny,“ řekla Merkelová, podle níž vyjednávání o reformě v této oblasti bylo nejtěžším. „Je to skutečný rozpočet,“ zdůraznil Macron, který opatření dlouhodobě prosazoval.

Společný rozpočet eurozóny, který má mimo jiné pomoci většímu ekonomickému sbližování jednotlivých států, by podle představ obou politiků měl spatřit světlo světa v roce 2021. Podrobnosti, včetně výše rozpočtu i pravidel jeho využití, mají v příštích měsících vyjednat ministři financí členských zemí.

Euro, společný rozpočet a jeden ministr financí. Tak si Macron a Merkelová loni představovali jádro EU. Více >>>>

Mechanismus záchranného fondu eurozóny (ESM) se má postupně proměnit v Evropský měnový fond (EMF). Merkelová a Macron to dnes řekli na společné tiskové konferenci po jednání na zámku Meseberg severně od Berlína.

„Jde o to, že se ESM bude dále rozvíjet směrem k Evropskému měnovému fondu,“ podotkla Merkelová. Evropský měnový fond by měl poskytovat krátkodobé úvěry členským zemím ohroženým problémy se státním dluhem.

Merkelová: ESM se bude dále rozvíjet směrem k Evropskému měnovému fondu.

Merkelová, podle které je také nutné učinit evropský bankovní sektor odolnějším, dnes vyjádřila přesvědčení, že navrhované změny získají jasnou podporu na německé politické scéně, která byla k některým Macronovým návrhům skeptická.

„Jsem velmi optimistická, že to budeme schopni uskutečnit,“ nechala se slyšet.