Mayová: Celní unii rozhodně nechceme! O obchodních dohodách si budeme rozhodovat sami

© European Union 2017

Britská premiérka Theresa Mayová má jasno. Celní unii jako alternativu ke členství po odchodu své země z Unie odmítá. A není sama.

Britská premiérka Theresa Mayová kategoricky odmítá jakýkoli druh celní unie s EU po brexitu. S odvoláním na vládní kruhy o tom dnes informují britská média.

„Není naší politikou být v celní unii. Není naší politikou být v jakékoli celní unii,“ citoval zdroje z Downing Street například deník The Independent.

Podle těchto zdrojů musí Británie rovněž sama rozhodovat o tom, jaké podepíše dohody o volném obchodu se zbytkem světa.

„Máme v Británii skvělé firmy a chceme posilovat jejich exportní příležitosti. Nechtěli bychom dělat něco, co tyto příležitosti omezí,“ citoval dále britský list.

USA slibují Britům atraktivní obchodní dohodu. Více ˃˃˃˃

Ani jednou nohou v celní unii

Média několik dní spekulovala, že Londýn by mohl usilovat o částečné zachování celní unie, aby byl zajištěn volný pohyb zboží mezi Británií a Evropskou unií. Současně by ale měla země volnou ruku v uzavírání obchodních smluv se třetími zeměmi v oblasti služeb.

Dalo by se tak údajně vyhnout i hraničním kontrolám mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstává členem EU. Budoucí vztahy mezi oběma částmi irského ostrova jsou jedny z nejspornějších otázek, které odchod Británie z Unie vyvolává.

Takové řešení nyní Mayová odmítla, tvrdí britské listy.

Premiérka nyní čelí ve své Konzervativní straně tlaku zastánců tzv. tvrdého brexitu. Dokonce se hovořilo o vzpouře v čele s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, pokud bude tento týden na vládě nastolen návrh o budoucím členství v celní unii.

Do Londýna dnes zamířil hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. S britským ministrem pro brexit Davidem Davisem má jednat mimo jiné o plánovaném přechodném období po odchodu Británie z EU.

Přechodné období po brexitu bude trvat 21 měsíců, shodly se členské státy minulý týden. Více ˃˃˃˃