Maďarsko navrhlo nového kandidáta na eurokomisaře. Je jím velvyslanec při EU Olivér Várhelyi

© European Union

Maďarsko navrhlo svého nového kandidáta do příští Evropské komise, komisařem se má stát diplomat Olivér Várhelyi, který dosud Maďarsko zastupoval v Bruselu. Stalo se tak poté, co Evropský parlament zablokoval původního kandidáta, vybraného premiérem Viktorem Orbánem, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na zdroje v Bruselu.

Velvyslanec při EU Olivér Várhelyi má nahradit bývalého ministra spravedlnosti Lászlóa Trócsányiho, kterého – spolu s rumunskou kandidátkou na eurokomisařku Rovanou Plumbovou – dnes znovu odmítl schválit právní výbor EP.

Europoslanci potvrdili svůj postoj, kandidáti do EK za Rumunsko a Maďarsko neuspěli 

Právní výbor Evropského parlamentu (JURI) dnes potvrdil své dřívější rozhodnutí ohledně kandidátů na eurokomisaře z Rumunska a Maďarska. Rumunka Rovana Plumbová a Maďar László Trócsány jsou tedy z kola ven a nečeká je ani grilování před parlamentními výbory. Co bude dál? 

Trócsányi, kterému šéfka nové EK Ursula von der Leyenová chtěla svěřit sousedskou politiku a rozšíření EU, nedokázal výboru vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána.

Europoslanci také podle bruselského serveru Politico připomněli, že Trócsányi jako ministr spravedlnosti odsouhlasil vydání dvou občanů Ruska do Moskvy. Dvojice podezřelá z obchodování se zbraněmi byla vydána přes to, že na kauze spolu s maďarskými policisty pracovali i jejich kolegové z USA a Spojené státy o vydání dvojice žádaly. V Rusku byli oba dva muži následně propuštěni.