Maďarsko nadále pod palbou unijní kritiky kvůli omezování principů právního státu

[© Shutterstock/Positiffy]

Maďarsko dnes nerozptýlilo obavy týkající se dodržování základních hodnot Evropské unie. Po svém prvním jednání s členskými státy v roli místopředsedkyně Evropské komise (EK) to dnes řekla Věra Jourová, která má v nové unijní exekutivě na starosti dodržování evropských hodnot, mimo jiné vlády práva.

Vývoj v Maďarsku je podle ní nebezpečný, protože se týká řady oblastí od justice po média. Podle maďarské ministryně spravedlnosti jsou ale obvinění vůči její zemi smyšlená.

Polsko a Maďarsko se u unijních orgánů zpovídají kvůli nerespektování společných hodnot EU. Zástupci vlád členských zemí dnes vyslechli argumenty Maďarska k nezávislosti soudnictví, svobodě projevu a akademickým svobodám. Ty patří mezi více než desítku oblastí, kvůli nimž loni Evropský parlament (EP) bezprecedentně navrhl zahájit řízení podle unijní smlouvy.

Varšava vrací laskavost. Podporuje Orbána po schválení kritické zprávy europarlamentu

Orbánova vláda v minulosti přislíbila, že pokud by Rada měla rozhodnout o odebrání hlasovacích práv Polsku, bude návrh vetovat. Nyní Polsko vrací Maďarsku laskavost a staví se na jeho stranu.

„Maďarská ministryně nerozptýlila obavy řady přítomných včetně mě,“ konstatovala po jednání Jourová. Hodnocení jednotlivých problematických kroků vlády Viktora Orbána by podle ní nemělo zakrýt celkový obraz situace.

„To, co vidíme v Maďarsku jako opravdu nebezpečný vývoj je, že jsou vidět určité trendy nejenom v justici, ale i v oblasti médií či akademických svobod,“ podotkla Jourová.

Druhé kolo unijní kritiky

Maďarsko dnes absolvovalo od začátku řízení podle článku 7 Smlouvy o EU své druhé slyšení před zástupci ostatních členských zemí. Orbánova vláda odmítá připustit, že by zákony omezující například působení neziskových organizací či univerzit byly v rozporu s unijními hodnotami.

„Tahle procedura nevede nikam, je založena na falešných obviněních,“ řekla ještě před slyšením novinářům maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Maďarská opozice však tvrdí, že cílem norem je oslabit demokracii a upevnit premiérovu moc. Nejnověji vyvolal v Maďarsku vlnu odporu vládní návrh normy centralizující dohled nad maďarskou kulturou. Nový vývoj ale nebyl na programu dnešního zasedání Rady.

The Capitals: Maďarská kultura je novým terčem premiéra Orbána, stěžuje si opozice

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Část zástupců vlád členských zemí dávala po slyšení najevo, že bude potřeba dále se o problémech v Maďarsku bavit a zvolit věcný přístup. Podle slovenského státního tajemníka pro EU Františka Ružičky by si země podrobená řízení měla uvědomit, jaké jsou společné evropské hodnoty. „Ten proces by měl být co nejdále od politizace a diskuze by se měla vést o věcných otázkách,“ podotkl Ružička.

Jeho česká kolegyně Milena Hrdinková byla s dnešními maďarskými odpověďmi spokojená. „Myslím, že k tomu přistupují pečlivě a snaží se vysvětlit opravdu všechno,“ řekla Hrdinková, podle níž nejsou požadavky směrem k Maďarsku vždy zcela konkrétní a debata se často odehrává v obecné politické rovině.

https://twitter.com/CZSecStateEU/status/1204410678074757123

Dnešní slyšení poznamenal incident, kdy podle informací ČTK zástupkyně finského předsednictví vykázala z místnosti mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse. Ten podle prohlášení Rady EU porušil pravidla uzavřeného jednání tím, že o něm v jeho průběhu informoval na twitteru. Na jeho účtu se přitom objevovala prohlášení označující Komisi za „Sorosův orchestr“ doprovázené archivními fotografiemi Jourové v Sorosově společnosti.

„Je nepřijatelné, aby jeden člen delegace organizoval během slyšení online twitterovou kampaň,“ konstatoval eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Další země pod drobnohledem EU

Jourová chce nyní nejnovější vývoj nejen v Maďarsku, ale i v Polsku analyzovat a zahájit s oběma zeměmi dialog. Podle české místopředsedkyně bude Komise v příštím období kromě zavedení jednoznačných kritérií pro hodnocení právního státu usilovat o účinnější prevenci. Tedy aby se jednotlivé případy řešily už v počátku a nekončily až podobnými řízeními jako u Polska a Maďarska.

Ministři se dnes krátce zabývali i situací v Polsku, jemuž unijní soud během podzimu nařídil upravit část sporné justiční reformy. Komisařka Jourová po zasedání potvrdila, že bude  v případě Polska pokračovat v práci předchozí Komise, zejména v návaznosti na rozhodnutí unijního Soudu, a vést s Varšavou „konstruktivní dialog“. Zdůraznila zejména snahu zachovat důvěru v soudnictví mezi státy. Bez ní totiž nelze napříč Unií mimo jiné vzájemně uznávat rozsudky.

Soudní dvůr EU vyzval polský soud, aby ověřil nezávislost kárného orgánu

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to dnes Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nejen Polsko a Maďarsko budou pod drobnohledem EU. Jourová po zasedání uvedla, že ve druhé polovině příštího roku se Komise chystá vydat srovnání dodržování principů právního státu ve všech členských státech.

„Věřím tomu, že i v tomto srovnání uvidíme, že princip právního státu není brán vážně všude v Evropě a že je prostor pro zlepšení.“