Maďarská vláda odstraní plakáty útočící na předsedu Komise Junckera

© European Union

Maďarsko příští týden vymění billboardy útočící na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, kvůli kterým straně Fidesz premiéra Viktora Orbána hrozí vyloučení z Evropské lidové strany (EPP).

Dnes to řekl šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás. Hlavní provládní list Magyar Nemzet dnes vyzval Fidesz, aby z EPP odešel, protože evropští lidovci prý opustili svoje základní hodnoty. Gulyás ale řekl, že Fidesz členem EPP zůstat chce.

Kvůli maďarské kampani proti Bruselu bude EPP 20. března hlasovat o vyloučení Fideszu ze svých řad. V úterý kandidát na příštího předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že aby Fidesz v EPP mohl zůstat, musel by splnit několik podmínek, například odstranit billboardy útočící na Jeana-Claudea Junckera nebo se omluvit ostatním členským stranám EPP za svoji kritiku představitelů EU. Gulyás dnes podle agentury Reuters řekl, že protievropské plakáty budou nahrazeny takovými, které vychvalují plány  Viktora Orbána na zvýšení porodnosti v Maďarsku.

Weber posílá Orbánovi „návod“, jak zabránit vyloučení Fideszu z řad evropských lidovců

Kandidát na předsedu Komise Manfred Weber vzkázal Viktoru Orbánovi, že bude muset splnit několik podmínek, aby jeho strana Fidesz mohla zůstat členem EPP. Maďarský premiér podle něj bude muset přestat s protiunijní rétorikou.

Orbán se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s některými členy EPP kvůli kampani své vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

„Nastal čas, aby Fidesz přestal s ponižujícím dohadováním se s Evropskou lidovou stranou,“ napsal Magyar Nemzet dnes ve svém úvodníku. „Lidová strana už není stranou (bývalého německého kancléře) Helmuta Kohla,“ dodal list. Fidesz by se podle něho měl přidat k evropským protiimigračním stranám, jako je Liga italského vicepremiéra Mattea Salviniho, rakouští Svobodní nebo polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Orbán v souvislosti s výzvou, aby Fidesz změnil své spojence, vyzval ke „klidu“ místo „netrpělivosti a rozruchu“, uvedla agentura MTI.

Evropská „lidová strana už nehájí národy nebo křesťanství nebo model tradiční rodiny nebo jakoukoliv jinou evropskou hodnotu“, tvrdí Magyar Nemzet. „Strana se stala sluhou chorého liberalismu,“ dodal list.

„Fidesz je členem Evropské lidové strany a chce zůstat členem Evropské lidové strany,“ řekl šéf kabinetu premiéra Orbána Gulyás. Fidesz „i přes zklamání v určitých věcech nadále považuje EPP za nejlepší platformu pro prosazování křesťansko-demokratické politiky“, uvedl také.