Maďarská koalice zůstává u moci

Maďarská socialistická strana (MSZP) obhájila jako první v postkomunistické historii Maďarska svůj mandát a bude zřejmě pokračovat v dosavadní koalici se svobodnými demokraty.

Podle prvních večerních odhadů internetového portálu deníku Népszabadság se zdálo, že by mohli vítězové voleb, dosavadní premiér Ferenc Gyurcsány a jeho socialisté, získat i nadpoloviční většinu mandátů. Neoficiální výsledky z dnešního rána naznačují, že MSZP od absolutní většiny z 386 míst v parlamentu dělí zisk pouhých osmi mandátů. Jisté už ale v tuto chvíli je, že se opoziční Fidesz k vládě po čtyřech letech nevrátí. Jeho předseda Viktor Orbán ještě včera večer telefonicky gratuloval svému přemožiteli.

Maďarský volební systém je neobvykle složitý a kombinuje prvky většinového a poměrného volebního systému. Ve včerejším druhém kole rozhodovali voliči ve 176 jednomandátových volebních obvodech. První kolo vyhráli socialisté před pravicovou opozicí jen o jediné procento, takže většinová část voleb mohla výsledek ještě zvrátit.

Orbánovi ale nepomohla ani zoufalá rezignace na premiérskou kandidaturu, pomocí níž si chtěl naklonit svého potenciálního koaličního partnera, Maďarské demokratické fórum, které kvůli němu a jeho štvavé kampani s Fideszem nechtělo spolupracovat. Roztříštěnosti pravice pohotově využilo levicové spojenectví MSZP a Svazu svobodných demokratů, kteří ve dvou týdnech mezi jednotlivými koly vedli kampaň společně.

Hlasy Maďarů ze zahraničí ještě mohou některé těsnější výsledky ovlivnit, protože se započítávají do různých volebních obvodů. Na konečné výsledky se proto ještě nejspíše bude muset čekat.