Lucembursko otevírá svůj pracovní trh

Lucembursko dnes oficiálně otevřelo svůj pracovní trh pro pracovníky z nových členských zemí Evropské unie. Přístup na svůj trh uvolnilo také Německo, ale jen pro vybrané profese.

Lucembursko se rozhodlo, že nebude s otevřením svého pracovního trhu čekat až na rok 2009, kdy končí druhá fáze přechodného období, během kterého mohou „staré“ členské země Evropské unie ponechat své pracovní trhy pro občany z nových členských zemí ze střední a východní uzavřené. První fáze byla zahájena v květnu 2004, kdy většina původních členů EU své trhy nezpřístupnila. Pracovní trhy otevřelo pouze Švédsko, Irsko a Velká Británie, která podmiňuje právo žádat o práci na svém území předchozí registrací žadatele. Některé země jako např. Rakousko a Německo jsou rozhodnuty, že své trhy nechají zavřené až do konce třetí fáze přechodného období, do roku 2011. I když i v těchto zemí se občas objevují informace, že by k otevření pracovních trhů mohlo dojít dříve.

Určitým potvrzením těchto zpráv je rozhodnutí německé vlády od dnešního dne zpřístupnit svůj pracovní trh pro vybrané profese. Otevření trhu se týká strojních inženýrů, elektroinženýrů a odborníků pracujících v automobilovém průmyslu. Jednodušší pravidla pro získaní pracovního místa v Německu platí také pro absolventy německých vysokých škol v jakémkoli oboru.

V současné době v Německu pracuje podle evropského portálu pracovní síly EURES 12 404 českých občanů, zatímco v Lucembursku je to několik set. Je to dané i velikostí trhu práce, který je v Lucembursku mnohem menší než v Německu. V Lucembursku čeští občané nalezli své pracovní uplatnění především v evropských institucích (na tyto pracovníky se ale pracovní omezení nevztahovalo), dále pak v bankovním sektoru či u nadnárodních společností.

Dosud tedy restrikce na trhu práce pro občany ze zemí střední a východní Evropy platí v plné, nebo omezené míře v Belgii, Dánsku, Francii, Německu a v Rakousku.