Lotyšsko: novým eurokomisařem bude Andris Piebalgs

Lotyška Ingrída Údreová, původně nominovaná na post komisařky pro daně a cla, byla včera odvolána. Na její místo odstupující vláda lotyšského premiéra Indulise Emsise jmenovala diplomata Andrise Piebalgse.

Místo kontroverzní předsedkyně lotyšského parlamentu, kterou některá média označila za euroskeptičku, nominovala Riga do nové Komise kariérního diplomata, vedoucího kanceláře současné lotyšské zástupkyně v Evropské komisi Sandry Kalnietéové. O výměnu požádal designovaný předseda Komise José Barroso. Ingrída Údreová sice slyšením v Evropském parlamentu prošla, ale pochybnosti způsobilo obvinění z finančních machinací, která měla proběhnout v její straně. Proto byla jednou z osob, které Evropský parlament označil za „nežádoucí“.

„Piebalgs má rozsáhlé zkušenosti s evropskými záležitostmi a pomohl Údreové s přípravou na slyšení,“ uvedl odstupující premiér Emsis. Nový lotyšský kandidát byl v 90. letech ministrem školství a později i šéfem ministerstva financí. Kariérní diplomat Piebalgs byl také lotyšským velvyslancem v Estonsku. Jaké portfolio mu Barroso v nové Komisi přidělí, není zatím jasné.