Londýnská City si nepřeje odchod Británie z EU

Londýnské City; zdroj: WikimediaCommons.org.

Po britských firmách se proti takzvanému Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie, postavili i představitelé finančního sektoru. Podle průzkumu londýnské City si setrvání v jednotném trhu přeje 94 % vysokých představitelů bank. Na členství v Unii jim nejvíce vadí zvyšující se míra regulace.

Vystoupení Spojeného království z Evropské unie si nepřeje 84 % vysokých představitelů britského finančního průmyslu. 94 % jich pak oceňuje, že je Británie součástí jednotného trhu, a chce, aby v něm zůstala. Ukazuje to průzkum, který londýnská City představila včera (30. října).

Silná podpora britského setrvání v EU ze strany největšího evropského finančního centra není velkou novinkou. Minulý měsíc potvrdil londýnský starosta Boris Johnson, že britské vystoupení by mohlo znamenat hromadný exodus mezinárodních bank z Londýna, což by mělo na finanční sektor, který tvoří desetinu britského HDP, silný dopad.

Zástupci bank se se svou podporou členství přidávají k britským firmám. 85 % z těch, které jsou sdruženy v Britském sdružení výrobců (EEF), totiž podle nedávných čísel také s takzvaným „Brexitem“ nesouhlasí a jsou podle svých slov tento postoj obhájit i v případném referendu (EurActiv 14.10.2013).

To by se podle britského premiéra Davida Camerona mělo konat po příštích volbách v roce 2017 a mělo by být vyvrcholením probíhající debaty týkající se případného přehodnocení vztahu země k Unii. Tu by mělo doprovázet i vytvoření nových podmínek členství, které by Britům více vyhovovaly (EurActiv 16.1.2013).

Přílišná regulace

Podle zmíněného průzkumu označilo 65 % respondentů za jednu z největších výzev pro jejich podnikání regulační změny zavedené Unií. Více jak polovina vidí míru evropské regulace jako největší překážku.

Naopak osm z deseti dotázaných uvedlo, že setrvání v Evropské unii je nejlepší možností pro udržení konkurenceschopné Británie jako finančního centra.

„Náš průzkum ukázal, že výhod členství v Evropské unii je podle respondentů mnoho. Jde o zisky jak z obchodu, tak i ze zvyšující se hospodářské soutěže a přístupu na největší světový trh,“ uvedl hlavní ekonom CityUK James Nixon.