Lídři zemí EU se poprvé sešli se svými arabskými protějšky. Tématem byla i migrace

© European Union, 2019

Dnes skončil v egyptském Šarm aš-Šajchu dvoudenní a historicky první summit Evropské unie a Ligy arabských států. Klíčovými prvky jednání byly snahy o posílení hospodářské spolupráce obou organizací, bezpečnostní situace na Blízkém východě a migrace.

Summit navázal na nedávné setkání ministrů zahraničí unijních a arabských zemí, na kterém šéfové diplomacie vyjádřili odhodlání prohlubovat partnerství mezi Evropou a arabskými zeměmi.

Podle evropských diplomatů má spolupráce s arabským světem pro EU velký význam. Geograficky blízké regiony dohromady tvoří 12 % světové populace a čelí mnoha společným výzvám. Navíc, EU ze zemí LAS dováží skoro čtvrtinu veškerého svého importu ropy.

„Je důležité, aby v regionu byla přítomna i EU, jsou to naši jižní sousedé,“ uvedla německá vláda v pátečním prohlášení a poukázala na to, že v arabském světě působí také další mocnosti jako je Rusko a Čína. Mluvčí EU Preben Aamann pak uvedl na twitteru, že: „EU je zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem pro země LAS.“

Summitu celkem čtyřiceti devíti zemí se zúčastnil například český premiér Andrej Babiš, německá kancléřka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. LAS zastupoval egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí či libanonský premiér Saad Harírí. Na setkání však chyběl francouzský prezident Emmanuel Macron, španělský premiér Pedro Sánchez nebo zástupce Sýrie.

Setkání doprovázela bilaterální jednání

Premiér Andrej Babiš spatřuje největší přínos summitu zemí Ligy arabských států a Evropské unie v možnosti bilaterálních schůzek a navázání kontaktů. „Nikdo nečekal, že se něco dojedná, velký význam ale mají bilaterální schůzky,“ řekl.

V neděli se Babiš sešel se Sísím a předal mu pozvání k návštěvě Česka. „Máme zájem, aby nám egyptská strana umožnila zorganizovat výstavu s nálezy našich egyptologů… Bylo by skvělé, kdyby v červnu 2020 přijel tuto výstavu otevřít,“ řekl český premiér.

Dnes ráno jednal také s jordánským ministrem zahraničí Ajmánem Safadím, kterého požádal, aby Jordánsko otevřelo v ČR velvyslanectví. Hovořil s ním také o humanitární a rozvojové pomoci, jordánských uprchlických táborech a průmyslové a obchodní spolupráci.

Příležitosti k bilaterálním jednáním také využila Theresa Mayová, která hovořila například s Donaldem Tuskem. Na summit tak pronikla i otázka brexitu. „Mám pocit, že v kuloárech stále dominuje brexit,“ popsal situaci Andrej Babiš s tím, že stále nevíme, co vlastně Mayová chce.

Hlasovat o brexitové dohodě se tento týden nebude. Rozhodnutí se odsouvá na první polovinu března

Britští poslanci dostanou další šanci hlasovat o brexitové dohodě až v 12. března, jednat o dosavadním postupu budou zítra. Šéf unijních summitů Tusk navrhuje odklad brexitu až do roku 2021.

Summitu dominovala otázka bezpečnosti a migrace

Předmětem summitu bylo posílení spolupráce evropsko-arabských států. Zástupci jednali o boji s klimatickými změnami, bezpečnostní a politické situaci v regionu, ekonomické spolupráci a migraci.

Právě v souvislosti s migrací začala loni hovořit Unie o možném summitu ve snaze zajistit spolupráci při vyloďování migrantů zachráněných ve Středozemním moři i zpětném přebírání těch, kteří nezískali v Evropě azyl. „Povedeme upřímné a otevřené diskuse, a to nejen o migraci, rozhodně ne,“ uvedla tento týden vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

Otázku migrace považuje za hlavní téma setkání český premiér Andrej Babiš. „Protože je to samozřejmě hlavní problém Evropy i těchto států, které mají na svém území tisíce nelegálních migrantů. A je důležité, že jsme u toho a můžeme říct svůj názor,“ vysvětlil a dodal, že: „Musíme migraci řešit mimo Evropu, je potřeba pomoci zemím k ekonomické prosperitě, aby jejich lidi neodcházeli do Evropy.“ K migraci se vyjádřil i egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který uvedl, že legální a bezpečná migrace je v zájmu evropských i arabských zemí.

Do EU loni nelegálně přišlo 150 tisíc lidí. Migrační krize pominula

V minulém roce se podařilo výrazně snížit počet nelegálních migrantů na trase mezi severní Afrikou a Itálií. K navýšení však došlo mezi Španělskem a Afrikou.

Sísí také vyzval k posílení boje proti terorismu. Sísí terorismus přirovnal k nebezpečnému moru, kterému se státy LAS a EU musí postavit jednotně. Egypt je sužován terorismem již mnoho let, na severu Sinaje je aktivní místní větev teroristické organizace Islámský stát. Sísího režim je ale obviňován, že pod záminkou boje proti islamistům potlačuje opozici.

Náměstek generálního tajemníka LAS pro mezinárodní záležitosti před summitem prohlásil, že arabské země od jednání očekávají „nový začátek“ pro spolupráci s Evropou. Podle webu Aran News smyslem summitu bylo posílit arabsko-evropské státy a postavit se společným výzvám. Arabský zpravodajský server Al-Džazíra naopak s odkazem na politology napsal, že ze summitu neočekává žádné významné závěry. Jeden z expertů uvedl, že se summitu účastní příliš mnoho zástupců a je tedy nepravděpodobné, že dospějí k nějakému závěru.

Na tiskové konferenci, která se konala po skončení summitu, ale zástupci Unie i LAS o důležitosti summitu nepochybovali. „Věřím, že je to začátek nové kapitoly spolupráce EU a LAS. Nemáme jinou alternativu než spolupracovat se svými sousedy v ekonomických, bezpečnostních a dalších oblastech,“ uvedl Donald Tusk. „Všichni doufáme, že budoucí tři roky budou ve znamení silné kooperace v politické, ekonomické, sociální a kulturní oblasti. Příští summit se bude konat v roce 2020 v Bruselu.“ řekl generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt.

Unie a arabské státy se zaměří na spolupráci v bezpečnosti a boji proti terorismu

Schůzka ministrů zahraničí EU a Ligy arabských států (LAS) nepřinesla společnou deklaraci. Obě strany si však ujasnily agendu, kterou projednají při únorovém setkání v Egyptě.

Po skončení summitu egyptský prezident Sísí obhajoval stav lidských práv ve své zemi a varoval evropské státy, aby nepoučovaly arabský svět. „Nebudete nás poučovat o lidskosti,“ vzkázal Evropanům egyptský prezident. Evropané podle něj „mají svá etická pravidla a hodnoty a my je respektujeme. A vy byste měli respektovat ty naše“.

Bývalý generál Sísí vládne zemi pevnou rukou. V egyptských věznicích je zadržováno mnoho jeho kritiků z řad islamistů, ale i demokratů. Egypt se stal v posledních letech terčem kritiky kvůli porušování lidských práv. Egyptská vláda ale veškerou kritiku odmítá s tím, že jde o výmysly.

Zástupci se na summitu shodli na vytvoření společných projektů v oblasti energetické bezpečnosti, technologie, turismu a obchodu. Shoda také padla v otázce kooperace a koordinace bezpečnostních kontrol na hranicích. Jednalo se také o Pařížské dohodě, EU a LAS budou spolupracovat na tom, aby ji co nejrychleji implementovaly. Výstupem summitu se stala společná deklarace.