Lídři zemí EU plánují lépe koordinovat boj s koronavirem. Chtějí větší soběstačnost Unie

© EPA

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dnešní vrcholné schůzce v Bruselu dohodli, že jejich státy zlepší vzájemnou koordinaci kroků zaměřených proti šíření Covidu-19. Po skončení dvoudenního summitu EU to v Bruselu řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Unijní země přitom podle něj budou vycházet z návrhů Evropské komise, která ke vzájemnému sladění „covidových semaforů“ či společným nákupům léků vyzývá dlouhodobě.

„Rozhodli jsme se, že posílíme naši koordinaci a spolupráci na základě konkrétních návrhů předložených Komisí,“ řekl Michel novinářům po jednání. Společný boj proti aktuální druhé vlně epidemie šířící se Evropou nebyl původně vůbec na programu summitu, který se měl zabývat pouze dlouhodobějšími hospodářskými důsledky pandemie koronaviru.

Mezi vrcholné představitele členských zemí bloku, kteří debatu o boji s Covidem-19 požadovali, patřil i český premiér Andrej Babiš.

„Znovu jsem zdůraznil, že musíme přimět naše epidemiology, aby spolu pravidelně diskutovali, vyměňovali si informace a byli v neustálém kontaktu,“ uvedl předseda české vlády, podle něhož je současná koordinace opatření jednotlivých států nedostatečná. Česko patří v současnosti k zemím, v nichž se v přepočtu na obyvatele šíří Covid-19 vůbec nejrychleji.

Unijní exekutiva státům začátkem září navrhla, aby sjednotily kritéria, podle nichž se posuzují rizikové oblasti i svůj přístup k lidem z těchto regionů. Brusel chce také posílit společné nákupy léků a zdravotnického materiálu a klade důraz na koordinaci předběžných nákupů testovaných vakcín.

Mnohé členské země se však nechtějí vzdát části své suverenity v rozhodování o zdravotní politice a dosud s výraznějším sladěním postupu proti pandemii váhají.

Lídři unijních zemí se dohodli na běloruských sankcích a strategii vůči Turecku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem po více než osmihodinovém jednání shodli na přijetí sankcí proti představitelům běloruského režimu a na společném postupu vůči Turecku.

Summit podpořil soběstačnost EU

Prezidenti a premiéři se shodli také na tom, že Evropská unie by měla posílit svou soběstačnost v produkci léků, komunikačních technologiích nebo v dalších strategických oblastech, aby předešla závislosti na zemích mimo Unii. Lídři jednali také o tom, jak zlepšit fungování jednotného unijního trhu. Schválili rovněž plán Evropské komise, aby nejméně pětina chystaného fondu pokrizové obnovy ekonomik šla na projekty spojené s digitalizací.

„Věříme v hodnoty volného obchodu, zároveň si však myslíme, že by Evropa měla být odolnější,“ prohlásil Charles Michel.

Pandemie Covidu-19 je podle Michela pro EU příležitostí zjistit, kde jsou její slabiny. Šéfové států a vlád proto vyzvali Evropskou komisi, aby identifikovala, v jakých oblastech je Unie závislá na zahraniční produkci. Unie by pak měla hledat cesty, jak dosáhnout „strategické autonomie“, jak Michel a další lídři označují soběstačnost v klíčových oblastech.

Zvláště globálním posilováním Číny je motivována snaha lépe chránit unijní trh. Lídři dnes podpořili plán Komise, která na jedné straně hodlá odstranit zbytečné překážky volného trhu, chce však zároveň efektivněji dohlížet na spravedlivou konkurenci. Mnohé asijské firmy přitom těží ze státní podpory, která je v EU nepovolená.

Summit rovněž vyzval EK, aby připravila plán digitalizace Unie na následující desetiletí. Vůdci unijních zemí také podpořili plán Komise, podle něhož má být pětina ze 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů Kč) ve fondu pokrizové obnovy hospodářství spojena s digitalizací ekonomik.

Budoucnost je v digitálním vzdělávání, Evropanům ale chybí dovednosti i vybavení, ukázala pandemie

Covid-19 evropské země přinutil přejít v masovém měřítku na distanční výuku a práci z domova. Jak se ukázalo, mnozí lidé i regiony na to nebyli připraveni. Evropská komise chce zajistit, aby se to už neopakovalo.