Lídři frakcí v EP odložili hlasování o tabákové směrnici

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: winnond

Konference předsedů Evropského parlamentu dnes (5. září) odložila hlasování o revizi tabákové směrnice. Někteří europoslanci považují snahu o odklad za taktiku tabákových firem. Litevské předsednictví věří, že se kompromisu nad směrnicí podaří dosáhnout ještě letos. Odmítá však, že by soupeřilo v „politickém závodě“.

Lídři politických skupin v Evropském parlamentu dnes rozhodli o tom, že se příští týden na plenárním zasedání nebude hlasovat o návrhu nové tabákové směrnice (Tobacco Products Directive – TPD). Původně bylo hlasování naplánováno na 10. září, nakonec ale bylo přesunuto na první říjnové plénum.   

O posunutí termínu usilovali někteří němečtí a britští poslanci. Důvodem je prý nedostatek času na prostudování materiálů potřebných k hlasování. Řada německých europoslanců se prý také zářijového pléna nezúčastní kvůli spolkovým volbám, které Německo čekají 22. září (EurActiv 2.9.2013).

Představitelé Skupiny Evropské lidové strany (EPP) a Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR) proto dnes požádali, aby bylo hlasování odloženo.

S tím nesouhlasila zpravodajka k tabákové směrnici, britská europoslankyně Linda McAvanová (S&D). Ta snahu o odložení termínu hlasování chápe jako taktiku tabákové lobby. „Tabákové firmy se snaží odložit rozhodnutí o tabákové směrnici, aby tak získaly další měsíc pro lobování. To se nesmí stát,“ napsala například na svém twitterovém profilu. Podobný názor mají také neziskové organizace, které se zabývají problematikou kouření.

S odkladem nesouhlasí ani stínový zpravodaj za EPP, německý europoslanec Karl-Heinz Florenz. Jak už ale bylo zmíněno, část EPP má opačný názor. „Odložit směrnici o několik týdnů nebude překážkou pro to, aby bylo kompromisu dosaženo před koncem litevského předsednictví v Radě EU,“ citoval server EuropeanVoice tiskového mluvčího frakce.

Nejde o závod

Pokud se kompromisu mezi členskými státy a europoslanci nepodaří dosáhnout během litevského předsednictví, tedy do konce letošního roku, podle řady názorů hrozí, že by směrnice mohla spadnout pod stůl. Na začátku příštího roku se již totiž očekává kampaň před volbami do Evropského parlamentu. Na projednávání důležitých otázek pak již podle všeobecného přesvědčení nezbude příliš velký prostor.

Jak psal EurActiv v jednom ze svých minulých článků, odpůrcům návrhu směrnice se nelíbí, že by se Litva mohla snažit dosáhnout kompromisu nad TPD za cenu rychlého schválení, které by předsednictví připsalo na účet další úspěch. Pokud by se totiž snažila přiblížit pozici členských států k postojům Komise a Parlamentu, oproti současnému názoru Rady by to prý mohlo znamenat zpřísnění regulace.

„Litevské předsednictví se nesnaží zvítězit v politickém závodě,“ reagoval na to mluvčí litevského ministerstva zdravotnictví Julius Naščenkovas. „Naopak – zdraví evropských občanů je náš společný cíl a není možné šetřit časem nebo úsilím, abychom tohoto cíle dosáhli,“ sdělil EurActivu.

Předsednictví je prý přesvědčeno, že členské země budou schopné revizi tabákové směrnice přijmout, pokud se podaří dosáhnout kompromisu, který bude každou z nich respektovat. „Věříme, že se toho podaří dosáhnout do konce roku a jsme také připraveni úzce spolupracovat s nadcházejícím řeckým předsednictvím, abychom zajistili, že se Unie vyvíjí jednomyslně,“ řekl redakci.