Lídři EU se zítra sejdou v Sofii. Chtějí řešit dohodu s Íránem, americká cla a střety v Gaze

© Shutterstock.com

Poslední kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa budou dominovat debatě na středeční neformální večeři šéfů států a vlád 28 zemí Evropské unie v Sofii.

Dobře informovaní unijní představitelé dnes novinářům řekli, že šéfové států a vlád se hodlají soustředit na řešení praktických důsledků amerického rozhodnutí odstoupit od jaderné dohody s Íránem či sporu o dovozní cla na ocel a hliník. Jejich debata ale do značné míry předurčí strategický způsob toho, jak bude nadále Evropská unie ke svému americkému partnerovi přistupovat.

Evropská unie se ale nyní soustředí na to, jak dvanáct let domlouvanou jadernou dohodu s Íránem udržet i poté, co od ní USA odstupují. Dnes večer o věci v Bruselu s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem jednají spolu s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou jeho kolegové z Francie, Německa a Británie, tedy trojice zemí, která je z Evropy pod dohodou podepsána.

EU bude i nadále prosazovat jadernou dohodu s Íránem, z níž včera odstoupily USA. Více >>>>

Právě francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová by měli podle dobře informovaných zdrojů na večeři kolegům z dalších evropských států přednést své hodnocení nynější situace. Země EU totiž nyní musí, v souvislosti s hrozbou nových amerických sankcí, řešit ochranu ekonomických zájmů svých zemí i evropských firem, které s Íránem začaly v době platnosti jaderné dohody obchodovat či v zemi podnikat.

Zvažovány jsou možnosti dojednání výjimek z amerických sankcí, které by měly začít platit za 90 dní, finanční nástroje na podporu postižených společností a podobně. Návrhy by měli na večeři představit zástupci Evropské komise, nečeká se ale, že šéfové států a vlád ve středu o konkrétních opatřeních přímo rozhodnou.

Unie nepodléhá panice

Podle diplomatů je hlavním cílem středeční večeře v tomto ohledu ukázat, že EU má nadále jednotný postoj a dohodu si přeje udržet. „Nepodléháme panice a nepracujeme pod nějakým extrémním časovým tlakem. Jsme si ale také vědomi, že nějaké jediné a kouzelné řešení neexistuje,“ poznamenal dnes dobře informovaný představitel EU.

Evropa také nyní vymýšlí možné konkrétní pobídky směrem k Teheránu, aby ze své strany dohodu dál dodržoval. O víkendu má například v zemi jednat unijní komisař pro klimatické změny a energie Miguel Cañete.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker by měl v další části večeře prezidenty a premiéry bloku informovat o pokračujícím intenzivním vyjednávání s Washingtonem ohledně evropské snahy dosáhnout trvalého vyjmutí z amerických tarifů na dovoz oceli a hliníku. Dočasná výjimka, kterou se komisařce pro obchod Cecilii Malmströmové podařilo domluvit, totiž končí na konci května.

Američané prodloužili Unii výjimku z cel o další měsíc. Komise ji chce ale natrvalo. Více >>>>

Jak dnes novinářům řekl místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen, Unie je otevřená zlepšení vzájemných obchodních vztahů s USA.

„Ale není to ústupek, abychom získali trvalou výjimku z dovozního cla na ocel a hliník. Pro tato cla neexistuje zdůvodnění,“ upozornil Katainen. EU má podle něj zájem na posílení volného, na všeobecných pravidlech založeného mezinárodního obchodu. „Nebylo by logické ustoupit neoprávněnému nátlaku. Nebudeme vyjednávat pod nějakou hrozbou,“ dodal místopředseda komise.

Obchodní válku nechceme

Komise podle neoficiálních informací zvažuje – za podmínky, že USA trvalou výjimku na dovozní cla na ocel a hliník udělí – diskusi o „vzájemně výhodném“ snížení cel na některé průmyslové výrobky včetně aut a autodílů či lepší kooperaci v oblasti regulací. Možná je údajně i debata o budoucí těsnější spolupráci EU a USA v energetice, především u zkapalnělého zemního plynu.

„Cílem Evropské unie není obchodní válka, a tak naše pozice bude pružná, v souladu s pravidly Světové obchodní organizace a s našimi principy,“ podotkl dnes vysoce postavený unijní diplomat. Podle Katainena stojí Evropská komise při jednáních s americkou stranou o jasně vyjádřenou a jednoznačnou podporu členských zemí bloku.

O postupu jednání s USA mají přesně za týden jednat v Bruselu také ministři zemí EU, do jejichž kompetence patří otázky mezinárodního obchodu.

Donald Trump a jeho rozhodnutí ohledně Íránu a cel na hliník a ocel nebudou jediným tématem středeční večeře předcházející čtvrtečnímu summitu EU a šestice zemí západního Balkánu. Bude to však téma hlavní přesto, že šéf unijních schůzek Donald Tusk prezidenty a premiéry původně do moderního technologického parku na okraji Sofie pozval, aby probrali právě možnosti podpory inovací a rozvoje evropské digitální ekonomiky.

Evropská komise dnes v této souvislosti zemím připomněla, že by měly připravit podmínky pro rychlé praktické zavedení nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) platného od 25. května. V dopise, kterým Tusk lídry do Sofie pozval, šéf unijních summitů zmínil, že u večeře se bude mluvit také o posledním vývoji v Pásmu Gazy, kde si pondělní střety mezi izraelskými bezpečnostními silami a Palestinci vyžádaly téměř 60 obětí.