Lídři EU se sešli s tureckým prezidentem. Slíbili mu posílení spolupráce, mají ale podmínky

Zleva: Předseda Evropské rady Charles Michel, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. © European Union, 2021

Evropská unie je ochotna posílit obchodní spolupráci s Tureckem, pokud bude Ankara pokračovat v současném vstřícném přístupu k partnerům v oblasti východního Středomoří. Za vstřícný krok by EU rovněž považovala, kdyby se Turecko navrátilo k dodržování migrační dohody z roku 2016. Zároveň je však EU znepokojena tureckým odstoupením od Istanbulské úmluvy a omezováním svobody slova a politické konkurence.

O napravení a sblížení vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem dnes v Ankaře jednali předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Kromě obchodní spolupráce a migrační dohody se lídři věnovali také otázce lidských práv. Stav jejich dodržování v Turecku unijní zástupce znepokojuje. Charles Michel na tiskové konferenci po rozhovoru s tureckým prezidentem zdůraznil, že v „upřímné“ debatě s Erdoganem otázka lidských práv hrála velkou roli.

„Dnes jsme spolu s Charlesem Michelem jasně zdůraznili, že respekt k lidským právům a právnímu státu je pro Evropskou unii zásadní,“ řekla po jednání novinářům von der Leyenová.

Kritická slova si podle ní dnes Erdogan vyslechl například na adresu nedávného tureckého odstoupení od istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách. Lídři EU jsou podle Michela nespokojeni také s omezováním politických stran či svobody projevu. Turecké úřady například v březnu navrhly zakázat jednu z opozičních stran, jejíž předák byl odsouzen za urážku prezidenta.

Turecko chce zlepšit vztahy s EU. Rok 2021 nabízí ideální příležitost

Turecký prezident Erdoğan má příležitost vylepšit vztahy s EU i s celým Západem, šanci mu k tomu dávají brexit i změna v Bílém domě. Ve vzduchu však stále visí evropské sankce, které by zatížily už teď velmi zasaženou tureckou ekonomiku.

Něco za něco

Lídři unijních institucí v Ankaře zároveň nabídli možnosti rozšíření celní unie, o něž osmdesátimilionová země velmi stojí. Podmínkou je podle nich zejména další snižování napětí mezi Tureckem na jedné a Řeckem a Kyprem na straně druhé.

Vztahy mezi Unií a zemí oficiálně usilující o členství v aktuálně sedmadvacetičlenném bloku se zhoršily loni, a to zvláště kvůli tureckému průzkumu těžby poblíž břehů Kypru a řeckých ostrovů, který oba tito členové EU označovali za zásah do své suverenity. Erdogan, který loni opakovaně volil na adresu EU ostrá slova, však letos přišel s výrazně vstřícnější rétorikou a jeho země většinu aktivit ve sporné oblasti ukončila.

Podcast: Turecko chce napravit pošramocené vztahy s Unií. Jaké má šance?

Vztahy Evropské unie a Turecka jsou dlouhodobě problematické. Turecko chce ale nyní pošramocené vztahy napravit. Jaké jsou šance na zlepšení vzájemných vztahů? A jaké jsou turecké vyhlídky na členství v EU? Odpovídá redaktor EURACTIV.cz Ondřej Plevák.

Více peněz na uprchlíky?

Turecká vláda v současnosti přehodnocuje další fungování migrační dohody, která od roku 2016 výrazně snížila počet uprchlíků a migrantů mířících do Evropy, především do Řecka, takzvanou balkánskou cestou. Ankara usiluje o zvýšení příspěvků, kterými Unie pomáhá financovat přítomnost téměř čtyř milionů převážně syrských běženců na tureckém území.

Podle von der Leyenové hodlá Evropská komise i nadále poskytovat peníze zvláště na základní humanitární potřeby, zdravotní péči a vzdělání, chystá se však fondy rozšířit i do dalších projektů.

„Unijní financování by v budoucnu mělo ve větší míře uprchlíkům nabízet příležitosti, aby si zajistili vlastní živobytí,“ prohlásila šéfka Komise.

Humanitární pomoc EU ve vzdělávání má své limity, není genderově vyvážená a dostatečně efektivní

Humanitární pomoc EU v oblasti vzdělávání funguje „celkem dobře“, potýká se ale s několika limity. K takovému závěru došel Evropský účetní dvůr ve své lednové zvláštní zprávě.