Libye ze svých vod vykázala humanitární organizace. Itálie i Česko to vítají

migration

© Shutterstock / Nicolas Economou

Libyjská vláda se odhodlala k radikálnímu kroku. Ze svých teritoriálních vod vykázala plavidla nevládních organizací, které zde pomáhaly zachraňovat migranty plavící se na přeplněných a nestabilních člunech přes Středozemní moře do Itálie. V poslední době se objevovaly zprávy, že organizace svým jednáním podporují převaděče, a posilují tak migraci. Italská i česká vláda rozhodnutí Libye vítají.

Italská i česká vláda vítají rozhodnutí Libye, která chce nově bránit cizím plavidlům vstupovat do svých teritoriálních vod. Krok je namířen zejména proti lodím nevládních organizací, které v této oblasti hledají a zachraňují migranty. Země si od nového přístupu slibuje hlavně menší zájem o služby převaděčů.

Slova italského ministra zahraničí Angelina Alfana, který rozhodnutí libyjské vlády hodnotil, se objevila poté, co organizace Save the Children a Sea Eye oznámily, že v reakci na kroky libyjské vlády ukončí své operace v oblasti tamního pobřeží.

Libyjské námořnictvo zahraničním plavidlům minulý týden přikázalo, aby se nezdržovala u libyjského pobřeží, tedy „v zóně vyhledávání a záchrany“ migrantů mířících do Evropy. Opatření reaguje i na podezření, že nevládní organizace svým počínáním podporují převaděče a posilují tak nelegální migraci do EU. Přímá spolupráce organizací s převaděči se však zatím neprokázala.

Chmelař: Česká republika vítá jakékoliv kroky, které povedou k narušení pašeráckého byznysu a k omezení aktivit, které obchodníkům s lidskými životy – byť v dobré víře – pomáhají

Spolupráce s Libyí je klíčová

Kromě Itálie s rozhodnutím souhlasí i česká vláda. Ta však klade důraz na to, aby vše bylo v souladu s mezinárodním právem.

„Česká republika vítá jakékoliv kroky, které povedou k narušení pašeráckého byznysu a k omezení aktivit, které obchodníkům s lidskými životy – byť v dobré víře – pomáhají. Každé takové opatření ale musí být v souladu s mezinárodním právem. Podle dostupných informací tomu tak ale v případě kroků libyjské vlády je,“ uvedl pro server EurActiv státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Podle italského ministra zahraničí je navíc libyjská vláda „připravena ve svých teritoriálních vodách zřídit vlastní pátrací a záchrannou zónu, na zmírnění migrace spolupracovat s Evropou a investovat do své pobřežní stráže“.

„Je to signál, že ve Středozemí opět zavládne rovnováha a pořádek,“ dodal Alfan.

Libye je v posledních měsících klíčovým místem, ze kterého se migranti vydávají napříč Středozemním mořem k italským břehům. Tento severoafrický stát se však již šest let zmítá ve vnitřní nestabilitě, kdy oficiální libyjská vláda nemá ani zdaleka pod kontrolou celé libyjské území.

Rozpolcená Libye tak řešení migrační krize často komplikuje. Zatímco premiér země Fayez al-Sarraj žádá Itálii o pomoc, Libyjská národní armáda s parlamentem v Tobruku italskou záchrannou ruku nepřijímají.

Alfan: Je to signál, že ve Středozemí opět zavládne rovnováha a pořádek

Itálie se přitom al-Sarrajově prosbě rozhodla vyhovět a schválila námořní misi, která spočívá ve vyslání lodí do libyjských vod, kde mají pomáhat místní pobřežní stráži v boji s převaděči nelegálních migrantů.

Organizace odplouvají

V poslední době zaplatily místním převaděčům za vysněnou cestu do Evropy desetitisíce běženců. Ti jsou však na dlouhou a nebezpečnou cestu v drtivé většině případů posláni na přeplněných a nestabilních člunech. Hlavním úkolem nevládních organizací pak bylo tato přeplněná plavidla vyhledat dřív, než se potopí.

Reakce na rozhodnutí na sebe však nenechala dlouho čekat. Do neděle v oblasti libyjského pobřeží operovala už jen jediná loď patřící humanitární organizaci SOS Mediterranée. Budoucí operace v oblasti pak přislíbila už jen španělská charitativní organizace Proactiva Open Arms, jejíž dvě lodě kotví na Maltě.

K podobnému kroku jako Libye se nedávno odhodlala i Itálie. Ta sice ze svých vod nevládní organizace přímo nevykázala, donutila je však podepsat nový etický kodex. Ten však podle některých organizací ohrožuje životy běženců.

Alfano je ale přesvědčený, že skutečné řešení krize a neustávajícího tlaku na Itálii leží právě v nestabilním severoafrickém státě.

Chmelař: Vláda takový postup podporuje, protože probíhá v souladu s naší dlouhodobou pozicí k řešení migrační krize

„Potřebujeme významné, opakuji významné evropské investice v Libyi a v Africe,“ zdůraznil.

„Evropa si musí ujasnit, jestli je téma migračních vln absolutní prioritou, stejně jako například ekonomické otázky. Pro nás ano,“ dodal.

S tímto postojem dlouhodobě souhlasí i Česká republika. „Vláda takový postup podporuje, protože probíhá v souladu s naší dlouhodobou pozicí k řešení migrační krize. Je to právě rozvoj aktivit libyjské pobřežní a námořní stráže, o kterou se česká vláda v minulosti dlouhodobě zasazovala,“ zdůraznil Chmelař.

„Na konci července vláda schválila jeden z nejvyšších příspěvků na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže ve výši 24 milionů korun. K její činnosti je česká vláda připravena nadále přispívat co nejaktivněji,“ dodal.

Není tu pro nás bezpečno

K rozhodnutí libyjské vlády se již vyjádřila také zmíněná organizace Save the Children, která se rozhodla své působení v oblasti ukončit, a to zejména z důvodu vlastní bezpečnosti.

„Máme povinnost zajistit našemu týmu bezpečnost a naší misi životaschopnost. Před jejím pokračováním je však třeba mít jisté záruky,“ uvedl ředitel operace Rob MacGillivray.

K podobnému závěru došla i německá organizace Sea Eye. Podle jejich prohlášení bylo rozhodnutí ukončit záchranné operace v oblasti velice těžké, nicméně přišlo z důvodu „explicitní hrozby ze strany libyjské vlády vůči soukromým nevládním organizacím“.

Alfano: Potřebujeme významné, opakuji významné evropské investice v Libyi a v Africe

„Za těchto okolností není pokračování záchranných operací možné. Bylo by to nezodpovědné vůči našim posádkám,“ uvedl zakladatel organizace Michael Buschheuer.

Pokud jde o celosvětově významnou organizaci Lékaři bez hranic, ta v minulém týdnu uvedla, že z oblasti libyjského pobřeží odvolá své největší lodě. Důvodem je „stále více nepřátelské prostředí pro záchranné operace“.

Nevládní organizace prozatím hrály v záchranných operacích významnou roli. Sea Eye například uvedla, že od dubna 2016 pomohla na 12 tisícům lidí.

Počty přicházejících běženců v poslední době klesají. Italské ministerstvo vnitra uvádí, že během letošního července registrovalo 11 193 migrantů. V červenci loňského roku to přitom bylo 23 552 migrantů. Od počátku roku 2017 dorazilo k italským břehům přes 95 tisíc lidí. Od počátku roku 2014 se pak jedná asi o 600 tisíc příchozích.

S využitím EurActiv.com