Libye nechce ubytovávat nelegální migranty čekající na získání azylu v Evropě

[© Shutterstock/Golden Brown]

Plán EU na zřízení afrických center pro migranty, kteří čekají na udělení azylu v Evropě, Libye neakceptuje. I přesto, že se nadále každý den potýká s příchody migrantů, finance od EU odmítá. Žádá evropské země, ať řeší situaci přímo v zemích původu migrantů.

Libye odmítá na svém území zřizovat centra pro migranty, jak navrhuje Evropská unie. V rozhovoru s německým deníkem Bild to řekl libyjský premiér Fáiz Sarrádž, podle něhož se Libye nenechá obměkčit ani penězi.

Severoafrické země v čele s Libyí se už na konci června vymezily vůči návrhu EU, že by se už na africkém kontinentě měla zřizovat záchytná střediska pro migranty směřující do Evropy.

Opatření iniciovala Itálie a jeho cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Tím pak nutí podle mezinárodních pravidel hlavně Evropany, aby jim poskytovali pomoc a umísťovali je na starém kontinentě.

Libye pomoc potřebuje, tu evropskou ale odmítá

„Zásadně odmítáme, aby po nás Evropa oficiálně požadovala, abychom u sebe ubytovali ilegální imigranty, které EU nechce přijmout. Nehodláme ani přistoupit na jakékoli dohody o přijetí většího množství ilegálních migrantů za peníze z EU,“ řekl Sarrádž německému listu. Podle něj by EU raději měla vyvíjet tlak na země, z nichž migranti přicházejí.

Libye zůstává hlavní zemí, odkud se migranti vydávají na plavbu do Evropy, často na vratkých nafukovacích člunech poskytovaných pašeráky lidí.

Summit o migraci přinesl nejasné závěry. Kvóty zůstávají „na stole"

Od červnového summitu Evropské rady se očekávalo mnoho – od kompromisu v otázce přerozdělování uprchlíků a reformě kontroverzního nařízení Dublin IV až po dohodu, která by vedla k vytvoření center pro migranty mimo území EU.

„Každý den u libyjských břehů zachraňujeme stovky lidí, naše lodě jsou nepřetržitě v akci,“ řekl šéf libyjské vlády a dodal, že Libye je ponechána sama, aby zachraňovala migranty ve Středomoří. Potřebuje podle něj technickou a finanční pomoc.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se letos do 18. července dostalo po moři do Evropy 51 782 migrantů. Dalších 1490 cestu nepřežilo. Loni doplulo k evropským břehům 110.189 migrantů.