Lékaři bez hranic odmítají policisty na palubě. Migrantům budou pomáhat i nadále

neziskové organizace migranti

@ Shutterstock

Neziskové organizace čelí nařčení z toho, že pomáhají převádět migranty z Afriky do Evropy. Italské ministerstvo vnitra proto vydalo kodex chování, pod který se měly organizace podepsat. Lékaři bez hranic však kodex odmítají, neboť nová pravidla by mohla zpomalit jejich záchranné operace.

Lékaři bez hranic odmítli podepsat kodex o chování neziskových organizací při záchraně migrantů na moři. Italské ministerstvo vnitra chtělo tímto kodexem zamezit údajné spolupráci některých neziskových organizací s převaděči osob, na kterou v dubnu upozornil veřejný žalobce z jihoitalské Katánie Carmelo Zuccaro.

Neziskové organizace podobná nařčení odmítají a vyšetřování zatím nepřineslo žádné důkazy o tom, že by s převaděči skutečně spolupracovaly. Sám Zuccaro později přiznal, že média jeho tvrzení příliš zveličila a že se jednalo pouze o „hypotézu“.

Evropská pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) však souhlasí s tím, že práce neziskových organizací může motivovat převaděče i samotné migranty k tomu, aby nebezpečnou cestu do Evropy podnikli.

Policisté na palubách či zákaz převádění migrantů z lodě na loď

Italský ministr vnitra Marco Minniti na tyto informace zareagoval tím, že vyzval neziskové organizace pracující na Středozemním moři, aby se zavázaly k dodržování následujících pravidel:

 • absolutní zákaz vstupu do libyjských vod, výjimkou jsou případy, kdy jsou lidé v přímém ohrožení života
 • zákaz vypínání palubních transpondérů (identifikátorů)
 • zákaz telefonní komunikace či světelné signalizace, která má usnadnit vyplutí lodí a nalodění migrantů
 • zákaz převádění migrantů z lodě na loď (kromě urgentních případů)
 • zákaz narušování práce libyjské pobřežní stráže
 • povinnost přijmout na palubu policisty, kteří vyšetřují převaděčství osob
 • povinnost přiznat zdroj financí pro záchranné mise na moři
 • povinnost upozornit záchranné koordinační středisko své země o aktivitách organizace
 • povinnost mít potvrzení o technické výbavě nezbytné pro provádění záchranných operací
 • povinnost spolupracovat s bezpečnostními úřady v přístavištích
 • povinnost předávat veškeré relevantní informace italským policejním úřadům

„Organizace, které kodex nepodepíší, budou vyřazeny z organizačního systému pro záchranné mise na moři,“ uvedlo italské ministerstvo vnitra. Ani toto prohlášení však Lékaře bez hranic nepřimělo k tomu, aby se ke kodexu zavázali.

Největší nezisková organizace zachraňující migranty ve vodách Středozemního moře má problém zejména s přítomnosti policistů na svých lodích a se zákazem přesunu migrantů z jedné lodě na druhou. Tato pravidla by podle organizace mohla zpomalit záchranné operace, a navíc je v rozporu s jejich vlastními normami, které uplatňuje po celém světě. Jednou z nich je například zákaz držení zbraní na palubách humanitárních lodí.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (EPP, KDU-ČSL) jsou však taková zdůvodnění pouhými výmluvami. „Většina neziskových organizací v libyjských vodách vylovené migranty odmítá vrátit do bezpečných částí Libye, spolupracovat s tamní pohraniční policií a namísto toho je vozí do Itálie,“ řekl Zdechovský.

Pobřežní stráž vnímá neziskové organizace jako pomocníky

Admirál italské pobřežní stráže Vincenzo Melone ale činnost neziskových organizací hájí. Při mezinárodní konferenci o migraci konané na 21. června v Bruselu jim za jejich práci dokonce poděkoval.

Melone vidí problém zejména na straně Libye, která podle něj není schopná vymezit území, na kterém by záchranné mise prováděla. Informoval o tom italská média. Italští námořníci tak v souladu s mezinárodním právem pátrají po lodích s migranty na velmi rozsáhlém území, přičemž neziskové organizace jim v jejich úsilí pomáhají.

Lékaři bez hranic tvrdí, že mají na svědomí až 35 % všech záchranných operacích ve Středozemním moři a za letošní rok již zachránili 16 tisíc lidí.

„Řadu opatření uvedených v kodexu respektujeme už nyní, včetně toho, které se týká finanční transparentnosti,“ uvedla vedoucí operací Lékařů bez hranic Annemarie Loofová. „Budeme nadále pokračovat v našich záchranných aktivitách ve spolupráci záchranným koordinačním střediskem v Římě a v souladu s mezinárodním a námořním právem,“ dodala.

Kromě Lékařů bez hranic nepodepsala kodex ani francouzská organizace  SOS Mediterranee či němečtí Sea-Watch. Pravidla naopak přijala organizace Save the Children a maltská organizace MOAS.